Webové stránky

Rady a tipy při výběru kancelářského počítače

RSS

Při výběru výpočetní techniky je nutné zohlednit především účel jejího použití. Od toho se bude odvíjet i hardwarová výbava. Odlišné nároky bude mít hráč her a odlišné majitel kancelářského notebooku. V následujících řádcích se zaměříme na druhý případ. Jak si správně vybrat kancelářský počítač?

Počítač nebo notebook

Prvním faktorem při výběru je mobilita. Manažer trávící podstatnou část pracovního dne na cestách bude muset sáhnout po notebooku. Podobně je na tom obchodní zástupce, který se často přesouvá za svými klienty, případně ten, kdo pracuje střídavě i z domova. Naopak účetní, jež většinu své práce pohodlně vykoná ze své kanceláře, může bez problémů využívat klasický kancelářských počítač.

Druhým kritériem ovlivňujícím nákup je výkon. Zpravidla platí, že stolní počítač v dané cenové relaci poskytuje lepší hardwarovou výbavu než notebook. Bez výkonného pracovního nástroje se neobejdou grafici, architekti a podobné profese využívající náročný software.

Navíc je nutné zohlednit i poměr výkonu a ceny z dlouhodobého hlediska. Pokud by vám na běh nejnovějších aplikací v čase již výkon dosavadního modelu nestačil, stolní počítač se dá oproti notebooku snáze rozšířit například novou pamětí, je možné vyměnit grafickou kartu atd.

Snazší rozebrání umožňuje zároveň i méně komplikovanou údržbu, stolní PC lze vyčistit mnohem efektivněji než notebook. Pravidelnou péčí každému zařízení významně prodloužíte životnost.

Na druhou stranu notebook díky svým kompaktním rozměrům zabírá méně místa a rovněž není hlučný. Používání je tak do jisté míry komfortnější. Ovšem pozor, řada lidí se tímto nechá ukolébat, aniž by si uvědomila důležitost ergonomie používání počítače.

Hledisko zdravotní

Jedná se o atribut zanedbaný a velmi často přehlížený. Sami uživatelé si často rozdíl neuvědomují nebo si ho uvědomí až v okamžiku, kdy je bolí záda, zápěstí atd. Mnoho hodin strávených denně u monitoru v nevhodné pozici se na lidském zdraví odráží velmi negativně.

Velký monitor a samostatná klávesnice s myší u kancelářského počítače jsou pro delší soustředěnou činnost mnohem vhodnější než touchpad a klávesnice na notebooku, kde primárním hlediskem jsou malé rozměry kvůli snadné přenositelnosti a pohodlí v podobě velikosti klávesnice, tvaru kláves i jejich rozmístění a zdvihu musí mnohdy ustoupit.

Nový nebo repasovaný počítač

Hledáte-li přijatelný kompromis v podobě kvality, do které nechcete investovat několik desítek tisíc, řešení existuje. Koupě nového zařízení podmínkou být v takovém případě nemusí.

I starší model zpravidla svou výbavou potřebám provozu v kanceláři dostojí. Po repasovaném kancelářském notebooku nebo počítači tak sáhněte za předpokladu, že je pro vás zásadním kritériem při nákupu cena.

Vzhledem k tomu, že PC jakožto pracovní nástroj by mělo být v první řadě spolehlivé, také z tohoto hlediska se není nutné repasů obávat. Jedná se totiž většinou o modely vyšších tříd, kde je kvalita zpracování i použitých materiálů nesrovnatelná s low-endovými sériemi.

Poruchovost je proto statisticky nízká. Na repasovaný kancelářský počítač je poskytována standardní záruka ve zkrácené délce 12 měsíců. Velký výběr repasovaných počítačů do kanceláře i na hry se slevou až 60 % najdete na stránkách www.incomputer.cz .

Ukázat další aktuality