Webové stránky

Co je to olej na dřevo a kde ho použít?

RSS

Existuje spousta rozdílných informací o tom, kdy používat oleje na dřevo. Asi to není ani překvapení, když je toho spousta z čeho můžete vybírat – teakový olej, tungový olej, dánský olej a mnoho dalších, z nichž některé jsou speciálně navrženy pro určité druhy dřeva. V tomto článku se podíváme na nejčastější dotazy, které v souvislosti s oleji na dřevo padají.

Co je to olej na dřevo?

Použití oleje patří k jedněm z nejoblíbenějších způsobů, jak dokončit povrchovou úpravu dřeva. Ochrana, kterou poskytují oleje na dřevo není tak robustní a efektivní jako moderní přípravky ve stylu laků apod.

Ovšem jejich velkým plus je jejich tendence zlepšení charakteru dřeva, jsou vyrobeny z přírodních složek, snadno se aplikují a také udržují.

Druhy olejů na dřevo a jak je používat

Dánský a teakový olej schne rychleji než lněný olej, který se využívá tradičně např. na kriketových pálkách. Ovšem po vyschnutí pak poskytuje mnohem lepší odolnost. Pokud již dřevěný povrch, který chcete ošetřit obsahuje lněný olej je nejlepší v jeho používání pokračovat.

Jestliže se však jedná o zcela nový projekt, lněnému oleji se raději vyhněte. Zatímco teakový olej dodává dřevu mírný lesk, dánský olej ponechá povrch lesklejší.

Dánský a teakový olej se aplikuje měkkým kartáčem nebo hadříkem, přičemž dbejte na to, abyste s ním nepracovali moc dlouho aby neztuhnul. Nejlepších výsledků dosáhnete při aplikaci 3–4 vrstev oleje na dřevo.

Standardnímu lněnému oleji trvá vyschnutí jednoho nátěru asi 2–3 dny a u nového povrchu potřebujete alespoň 3–5 vrstev oleje. V některých případech se aplikuje klidně i 15–20 vrstev. Olej nanášejte hadříkem a jemně roztírejte po ploše.

Minerální olej je ve skutečnosti velmi efektivní projímadlo, které můžete koupit v lékárně. I když vám nedá stejný lesk jako jiné oleje, o kterých již byla řeč, je ideální pro povrchovou úpravu dřeva, které přichází do kontaktu s potravinami – např. kuchyňské prkénko.

Tungový olej je možné použít i speciální metodou s názvem mokré leštění. Jde o složitější proces, který většina začínajících nepoužívá. Tungový olej použijete podobně jako lněný olej, ovšem po každém nanesení oleje použijete smirkový papír pro lehké zbroušení povrchu.

Takto postupujete při nanášení 3–5 vrstev oleje plus přidejte 2–3 dny na vyschnutí mezi jednotlivými vrstvami.

Zatímco použijete tungový olej na dřevo stejně jako lněný olej, musíte po každém nanesení oleje pískovat a obvykle trvá nejméně 3-5 plášťů plus 2-3 dny mezi jednotlivými vrstvami.

Jaký je rozdíl mezi olejem na dřevo a lakem?

Olej je přírodní produkt. Pomalu se vytvrzuje a proniká do povrchu dřeva. Je možné aplikovat i vícenásobné nátěry, až do doby, kdy už dřevo další nechce absorbovat. Pokud je to žádoucí je možné aplikovat i dodatečné nátěry pro vytvoření lepší povrchové úpravy dřeva.

Lak je na druhou stranu syntetický výrobek vyrobený vařením přírodního oleje, jako je lněný olej, tungový olej nebo dokonce sójový olej s pryskyřicí, jako je polyuretan. Na povrchu dřeva se tak vytvoří pevný povlak z plastu, který dodá povrchu pevnost v oděru a lépe povrch utěsní.

Je možné použít lak na povrchu s olejem?

Ne, protože většina moderních laků je na bázi vody, takže nejsou obecně kompatibilní s olejovanými povrchy. Při pokusu o aplikaci je velmi pravděpodobné, že se lak nespojí s dřevem a bude se odlupovat. Existují však i speciální laky, které je možné aplikovat i na olej.

Pokud již chcete lak použít je nejjednodušším způsobem použití na dřevěný povrch brusku a odstranit olejovaný povrch. Oleje na dřevo se většinou do dřeva nedostanou dál než pár mikronů, takže nebude třeba přílišné broušení, než se dostanete k holému dřevu.

Jak vidíte moderní oleje na dřevo mohou být velmi zajímavou volbou při povrchové úpravě dřeva v interiéru i venku.

Mezi jedny z nekvalitnějších patří i oleje značky Osmo, které jsou navrženy tak, aby poskytly velkou vydatnost a kvalitní výsledek. Velký výběr olejů Osmo včetně výhodných ekonomických balení najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz

Ukázat další aktuality