Webové stránky

Stručná historie wakeboardingu

RSS

Wakeboarding je mladý dynamický vodní sport, který se poprvé objevil koncem 80. let 20. století. V současné době patří k nejrychleji rostoucím sportům po celém světě. Výhodou wakeboardingu je možnost celoročního využívání, a to nejen v jeho vodní podobě na wakeboardu ale např. v zimě – snowboarding na sněhu nebo vodní lyžování za člunem. Patří také mezi nejvíce dostupné sportovní aktivity. Jezdit na wakeboardu můžete skoro na každé vodní ploše.

Vychutnejte si adrenalinovou jízdu na waku na jezeře, řece nebo na moři. V případě, že jsou jezdci vlečeni na laně za člunem jsou schopni provádět úžasné triky ve vzduchu. Při jízdě stojí jezdec bokem na krátkém prkně podobně jako u snowboardu.

Wakeboarding – životní styl

I při nižší rychlosti, než v případě vodního lyžování je možné přenášením váhy na wakeboardu vyskočit nad hladinu. V případě připravených ramp na vodě jich jezdec využívá právě pro start při provádění různých triků a seskoků. Wakeboarding v podstatě přetvořil klasické vodní lyžování.

To, co bylo dřív zábavou pouze pro malou skupinku průkopníků wakebordingu je nyní populární zábavou s vlastní komunitou a stylem. Kvůli zdůraznění freestylové tvořivosti při jízdě, je wakeboarding chápán jako nový kulturní fenomén pro lidi, kteří mají rádi energii a vlastní styl.

Wakeboarding má mnoho stoupenců, kteří nejsou na vrcholové úrovni. Jde o lidi, kteří mají rádi tento životní styl a jezdí pouze rekreačně bez náročnějších triků. Jízda na wakeboardu se dá relativně snadno naučit, proto je také stále více začátečníků, kteří se časem propracovávají k náročnějším věcem.

Vznik wakeboardingu

Podle dostupných informací někdy mezi roky 1965 až 1979 si Tony Finn z Kalifornie připevnil na surfové prkno boty a tím v podstatě vynalezl wakeboarding. Ve stejnou dobu dělá v jiné části USA to stejné Jimmy Redmon.

Wakeboarding vznikl v podstatě z frustrace nad tím, když nebyly žádné vlny a surfaři si chtěli zajezdit. Pro jízdu se tedy používaly delší a těžší surfy, které byly taženy za čluny po vodě. Až časem byly vyvinuty již lehčí a lépe manévrovatelné wakeboardy vhodné i pro jízdu na rampách. Vliv v tomto novém sportu získaly také prvky ze snowboardové a skate scény.

V průběhu let se začaly zavádět na trasách různé překážky, např. kickery, posuvníky a další rampy. Tím se přidal do sportu další prvek adrenalinu a zábavy podobně jako u skateboardu či snowboardingu.

V Evropě se tento sport objevil na začátku 80. let nejdříve ve Francii, kde surfaři jezdili na francouzské riviéře. Díky masivnímu rozšíření si nyní můžete zajezdit i v různých exotických destinacích po celém světě.

Aktuální trendy

Dnes jsou také čluny na wakeboarding upraveny tak, že již mají vestavěné speciální konstrukce pro připojení wakeboardu, což zlepšuje jízdu za člunem. Vzniká také mezinárodní federace IWWF, která začíná organizovat soutěže po celém světě a sdružuje profesionální jezdce.

V současnosti se také zejména u nás setkáte s možností využít tzv. wake parky. Jde o místa na březích přehrad, která jsou vybavena speciálními konstrukcemi nad vodní hladinou. Wakeboard tak již není tažen člunem ale na lanové dráze, která může být vybavena i různých překážkami. Díky tomu je wakeboarding mnohem lépe dostupný pro stále rostoucí zájemce o tento sport.

Veškeré potřebné vybavení pro wakeboarding si pak můžete zapůjčit buď ve wake parku nebo se podívejte na stránky Showroomu Mystic v Brně – www.mysticstore.cz , kde se specializují právě na vybavení a oblečení na wakeboarding a další vodní sporty.

Ukázat další aktuality