Ke standardním funkcím nově spouštěného e-shopu by měla vzhledem k současným legislativním požadavkům patřit také podpora EET v e-shopu. Jak na praktickou implementaci EET do svého podnikání a na co vše bychom neměli zapomenout?
Koho se EET týká a co to vlastně je?
EET neboli elektronická evidence tržeb je online evidování každé transakce na straně obchodníka. Ten je povinen v určené lhůtě zaslat požadované informace na státní správu. V tuzemsku, inspirován zahraničními vzory, byl tento systém spuštěn v roce 2016, a to v tzv. vlnách, kdy k nasazování EET do praxe docházelo postupně v závislosti na konkrétním typu podnikání.
Legitimitu opatření v roce 2017 potvrdil i Ústavní soud s tím, že pomohla narovnat podnikatelské prostředí. Přes kritické ohlasy, které elektronickou evidenci tržeb doprovázejí, tak její zrušení v nejbližší budoucnosti pravděpodobně nehrozí a je nutné s přípravou na ni počítat.
Obchodník konkrétně musí odeslat tyto informace:
- fiskální kód
- podpisový kód poplatníka
- bezpečnostní kód poplatníka
- DIČ vlastní a případně i DIČ toho, koho pověřil zpracováním EET
- identifikace provozovny
- identifikace pokladny
- informaci o režimu evidování (běžný vs. zjednodušený)
- pořadové číslo účtenky
- datum a čas přijetí tržby
- celková částka tržby rozepsaná do jednotlivých sazeb DPH
Jak na EET v e-shopu
Z právního hlediska je potřeba si nejprve vyjasnit, jestli EET v e-shopu potřebujeme. V principu samozřejmě ano, tržby je nutné evidovat jako při jakémkoli jiném podnikání.
Nemáme-li však žádný sklad nebo kamennou provozovnu, můžeme se uchýlit k tomu, že tržby přijímáme jen takovým způsobem, že EET podléhat nebudou.
To znamená, že od zákazníka zinkasujeme platbu formou dobírky. Peníze za dobírku nám přepravce následně zašle na bankovní účet. Tržbu můžeme také přijmout přímo ve formě převodu na účet. Pak povinnosti EET rovněž nepodléhají. Pro malé e-shopy tudíž může představovat určité ulehčení zátěže zrušení online plateb a možnosti odběru zboží na pobočce.
Co potřebuju k tomu, aby EET v mém e-shopu mohlo fungovat
Před započetím evidování si musíte na webu správce daně požádat o autentizační údaje a vygenerovat si certifikát. Učinit tak můžete osobně nebo prostřednictvím elektronické žádosti využívající přihlašovacích údajů do datové schránky.
Dále je nutné přemýšlet o nasazení vhodného technologického řešení. Primárně pro ty obchodníky, kteří s podnikáním v této sféře začínají, lze doporučit pronájem e-shopu, tedy již hotové fungující platformy, o kterou se stará pronajímající společnost.
Vy pouze za její využívání platíte paušální měsíční poplatek. A EET si zvládnete díky přehlednému uživatelskému rozhraní nastavit sami, bez asistence technické podpory nebo člověka z IT.
Podnikatel, který se v rámci úspor rozhodne pro open source e-shop zdarma, může záhy zjistit, že potřebný modul do jeho systému přidán není a dodatečně to ani nemusí být možné.
Jedním z profesionálních e-shopových řešení, které mají EET plně implementováno včetně detailních reportů funkcí je eshop Zoner inShop. Platforma e-shopu je postavena na off-line i online klientovi a nabízí i celou řadu dalších podrobných nastavení.
Zoner inShop si můžete vyzkoušet až na 60 dní zcela zdarma formou jejich demoverze e-shopu. Samozřejmě bez omezení funkcí, takže můžete klidně začít prodávat i na vlastní doméně.