Webové stránky

Adrenalin u vody se správným oblečením

RSS

Máte rádi venkovní vodní sporty s pořádnou dávkou adrenalinu? Pak už se určitě nemůžete dočkat až vytáhnete svůj paddleboard, wakeboard nebo kiteboard a vyrazíte na vodu. Jak asi dobře víte, abyste se na vodě i u vody cítili dobře, je dobré se taky vhodně obléknout.

Kromě klasického neoprenu, který se hodí nejen v chladnějším počasí ale i v horkých dnech /ve zkrácené verzi/ je třeba pořešit i zbytek oblečení. Řeč je o tričku, šortkách, vestě, kalhotách nebo bundě.

Asi nikoho nepřekvapí, že vzít si na vodu klasické bavlněné tričko a k tomu delší šortky není úplně ideální. Snad jen v případě, kdy jste si na 100 % jistí, že neskončíte ani jednou ve vodě. Pro ostatní platí, že při dopadu do vody vám klasické tričko nebo šortky krásně natáhne vodu, a kromě přidané zátěže začne i studit. Jak se tomuto vyhnout?

Oblečení z lycry

Podívejte se po oblečení z tzv. technických tkanin, kam patří i lycra. Trička a další oblečení z lycry se vyznačují několika výhodami – ve vodě nenasáknou vodou, velmi rychle schnou a při přidání elastanu velmi dobře sedí na těle bez zbytečného plandání.

Proč je to důležité? Při jízdě se může dostat do situace, kdy zachytnete za plandající tričko nebo mikinu a zkazíte jízdu. Z lycry se vyrábí i zateplené kalhoty pod neopren nebo spodní prádlo, které dobře sedí.

Co se týče šortek stále více jsou populární tzv. boardshorty. Vzhledově vypadají podobně jako klasické šortky, které můžete koupit kdekoliv. Ovšem existují rozdíly, proč jsou boardshorty vhodné právě pro vodní sporty. První z nich je materiál, který opět velmi rychle schne a nenasákne vodu při dopadu na vodu.

Druhým rozdílem je speciální způsob ušití, kdy jsou zde použity na nohavicích švy, které při zachycení povolí. Oceníte to zejména v situaci, kdy dojde k pádu a šortky se zachytnou za vybavení. Pokud by šlo o klasické šortky, mohlo by dojít i k úrazu, protože by nohavice nepovolily.

Pončo nejen módní doplněk

Nejdříve si dáme trochu historie. Tradiční mexické pončo nosili původně indiáni na ochranu před zimou a deštěm. Ve vykopávkách v Latinské Americe se našly pozůstatky pončo z doby až 500 let před n.l. S příchodem evropských dobyvatelů se pak dostaly až do Evropy.

Pro výrobu ponča vám stačí čtverec nebo obdélník látky, kterou přeložíte na půl a uprostřed vystřihnete otvor pro hlavu.

Pončo je možné používat mnoha různými způsoby. Může být např. použito jako vojenská výstroj, kdy slouží jako pláštěnka či spacák. Setkat se s ním můžete i na módních přehlídkách a v šatníku známých tváří. Nás však bude zajímat jeho využití v rámci vodních sportů.

K jedněm z nejznámějších patří ponča Mystic a Brunotti, která uvidíte velmi často na světových závodech v kiteboardingu, wakeboardingu apod. Hřejivá ponča jsou navržena tak, aby svým barevným provedením skvěle zapadly k vašem u dalšímu oblečení.

Kromě toho, že vás udržují v teple mají i praktickou výhodu. Pokud na sobě máte u vody neopren nebo plavky a chcete si je převléct je pončo ideální. Svým tvarem a délkou vám umožní převléknutí v soukromí i přímo a pláži.

Některé typy ponč pak mají i velkou kapuci, což je praktické zvlášť pro ženy, když mají mokré vlasy. Nemusí je balit speciálně do ručníku nebo čepice. Ponča se nosí i na nočních akcích na pláži, kdy vás udrží v teple i při nočním ochlazení.

Závěrem vám samozřejmě doporučíme místo, kde si můžete nějaké to nové oblečení na vodní sporty vybrat. Pokud dáváte přednost osobnímu výběru vyzkoušejte Showroom Mystic v Brně nebo v Praze, kde si můžete oblečení i vyzkoušet. Další možností je elektronický nákup na stránkách www.mysticstore.cz

Ukázat další aktuality