Webové stránky

Výhody olejových lazur na dřevo

RSS

Lazura na dřevo je oblíbená zejména pro zlepšení vzhledu venkovních dřevěných staveb. Má však i řadu dalších praktických výhod. Patří mezi ně např. finanční úspora, jednoduchost použití i dlouhá výdrž. Na výhody lazur na dřevo se podíváme podrobněji níže:

Ochrana dřeva před hnilobou

Dřevo jako materiál je náchylné k hnilobě, zvlášť pokud jej používáte venku bez dobré povrchové úpravy. Nejen, že jsou dřevěné stavby bez povrchové úpravy méně esteticky přitažlivé ale hrozí i to, že vám po čase spadnou. Hniloba se může začít ve dřevě vyvíjet různými způsoby. Mezi nejčastější viníky patří plísně a dřevokazní škůdci.

Navíc, jakmile se začne hniloba projevovat, neexistuje žádný způsob, jak celý proces zastavit. Samozřejmě snad jen pokud hnijící dřevěnou část odstraníte a budete doufat, že ve zbytku dřeva něco nezůstalo.

Prevence je poměrně jednoduchá – používejte kvalitní lazuru na dřevo, kterou pravidelně aplikujte ve stanovených intervalech. Vybraný druh olejové lazury a značka rozhoduje také o tom, jak často budete muset dřevěný povrch natírat a v kolika vrstvách.

Ochrana před sluncem a vlhkostí

Vniknutí vody do dřeva může způsobit víc než jen hnilobu. Pokud dřevo zamrzne i s nasáklou vodou uvnitř, může to narušit strukturu dřeva. To pak v případě opakování, může vést k úplnému zničení dřevěné stavby.

Sluneční záření pak neošetřenému dřevěnému povrchu způsobu to, že jeho barva začne blednout či šednout. Použití lazury na dřevo dobře utěsní dřevěný povrch, takže zachová stávající vzhled dřeva i jeho integritu vůči mrazu a vlhkosti.

Efektivnější než klasické barvy na dřevo

Dřevo je vynikající materiál pro tvorbu venkovních teras a dalších ploch pro pěší chůzi. Ovšem v tomto případě je jeho povrch více zatěžován než obvykle. Použití klasických barev na dřevo může být špatnou volbou vzhledem k nízké životnosti povrchu.

Barva se začne dříve odlupovat a poškozovat a tím vystavuje dřevěný povrch vnějším vlivům a trpí samozřejmě i vzhled. Olejová lazura na dřevo je v tomto případě mnohem lepší, levnější a trvá delší dobu, než je nutné provést opětovný nátěr lazurou.

Estetické důvody

Přitažlivost dřevěného povrchu často spočívá právě v jeho přirozeném vzhledu. Takže pokud povrch přetřete barvou o tento benefit přijdete. S lazurou na dřevo je to jiné. Zachová dobře viditelnou strukturu dřeva a díky tomu, že je k dispozici v různých odstínech a barvách, přizpůsobíte povrch svým požadavkům. To vše za zachováním přirozeného vzhledu dřeva.

Jednoduché použití

Ponechání dřevěného povrchu bez jakékoliv povrchové úpravy je zřejmě špatný nápad, nejen z pohledu estetického ale i bezpečnosti. Je lepší pro údržbu a aplikaci lazura nebo barva na dřevo? Není pochyb o tom, že snadněji můžete aplikovat lazuru, a to včetně údržby.

Lazuru na dřevo lze často použít i bez základního nátěru, což sníží čas potřebný pro aplikaci až na polovinu nutné doby. Frekvence údržby tedy nového nátěru je pak dána povětrnostními podmínkami i kvalitou vybrané lazury. Mezi jedny z nejlepších patří lazury Osmo, které jsou vysoce vydatné, dlouho vydrží a tím šetří i peníze. I v případě, že jde o údržbu frekventovaných dřevěných schodů lze počítat s opakováním aplikace jednou za několik let.

Rozhodli jste se pro použití lazury na dřevo a chcete mít jistotu, že kupujete kvalitu? Podívejte se na stránky www.oleje-osmo.cz , kde je široká nabídka lazur značky Osmo včetně výhodných ekonomických balení, které vám ušetří další peníze.

Ukázat další aktuality