Webové stránky

Historie aranžování květin a floristiky ve světě

RSS

Aranžování květin se provádí už po staletí, ale odkud tato činnost vlastně pochází? Přemýšleli jste někdy o tom, proč se lidé tak dobře cítí v blízkosti květinových aranžmá? Udělejte si chvíli čas a vypravte se s námi zpět do historie.

Egypt

Nejstarší známé místo, kde se květiny aranžovaly se datuje do starobylého Egypta někdy kolem roku 2500 př. n. l. Egypťané byli první, kteří květiny řezaly a umísťovali do váz, aby ozdobili a přidali barvu svému okolí.

Egypťané byli také známí jako první floristé a obchodníci s květinami. Dokázali vytvořit vysoce stylizované aranžmá u příležitostí pohřbů, průvodů nebo jako stolní dekorace. Tito floristé květiny pečlivě vybírali, vzhledem k jejich různé symbolice ve vztahu k jejich náboženství. Nejvíce se prodávaly velké věnce květin, které nosily pozůstalí na hrob svých blízkých.

Řekové a Římané

Oba národy používali květiny, a kromě toho také přidávali různé bylinky a olivové větve. Vše zakomponované do květinových vzorů. Římané dávali přednost růžovým růžím, které se často používaly pro výzdobu stolů během hostin. Jejich vůně dokázala přehlušit i vůně z různých jídel.

Čína

Ani Čína se svými květinovými dekoracemi nebyla pozadu. První zmínky se datují již v roce 207 př. n.l. Povolání floristky bylo v Číně spojeno s velkým respektem a úctou. Květiny byly součástí náboženských učení a medicíny.

Např. v buddhismu, taoismu, konfucianismu jsou květiny umísťovány přímo na oltář. Typickým tvarem květinové dekorace byl kónický tvar, kde byla zastoupena nejvíce pivoňka, také označována jako král květů.

Evropa

Aranžování květin a floristika jako taková dosáhlo Evropu kolem roku 476 n.l. Květiny se staly oblíbenými zejména v kostelech a klášterech, kde byly květy používány jako jídlo i jako dekorace. Důležitou součástí při aranžování květin byly bylinky, které se používaly jako duchovní symboly.

Itálie byla první zemí v Evropě, která začlenila květiny do uměleckých děl – obrazů. Byla první, kdo maloval květiny ve váze, a tak vznikla i potřeba určitého květinového designu. Obdivování vašeho balkonu s květinami a okvětní lísky v koších dávali příjemný dojem z vašeho domova.

USA

Velké vysoké květy ve váze byly znamením bohatství a úspěchu. Květinový design byl kompaktní a asymetrický těsně skládaný z mnoha různých druhů květin a barev pro dosažení neplánovaného vzhledu.

Pokud jste květiny dostali jako dárek, šlo o znamení úcty a laskavosti. Během této doby vznikla také celá řada floristických potřeb. Muži při cestování nosili v ideálním případě na klopě květinu.

Oblíbená kytice do domu obsahovalo jako centrální květinu růži, která byla obklopena bylinkami. Výhodou této kytice bylo také odstraňování nepříjemných pachů v domácnosti.

Jak vidíte aranžování květin a floristé jsou s námi již stovky let. Proto pokud chcete v této tradici pokračovat neváhejte a mrkněte na nabídku floristických a aranžérských potřeb na stránkách www.lepaso.cz

Ukázat další aktuality