Webové stránky

Vyzkoušejte jógu na paddleboardu

RSS

Paddleboard jóga kombinuje některé vybrané cviky klasické jógy, které cvičíte na širším paddleboardu na klidné vodní hladině. Může jít o jezero, záliv nebo pomalou řeku. Vzhledem k tomu, že se paddleboard stále pohybuje je cvičení více náročné na udržování rovnováhy. Jogín musí provádět drobné úpravy polohy těla a rozložení hmotnosti, aby vyvažoval pohyby boardu.

SUP nebo také Stand-up paddleboarding vznikl ve čtyřicátých letech minulého století na Havaji. Po poměrně krátké době se pak začala jóga praktikovat i na paddleboardu. Cvičením jógy na SUP zatížíte svaly středu těla a další svalové skupiny, které byste při běžném cvičení na zemi nezapojili.

SUP jóga vyžaduje také větší koncentraci, neboť přechod mezi jednotlivými pozicemi je při udržení stabilní podložky poměrně náročný. Mezi často cvičení asány na paddleboardu paří kombinace kočky nebo mrtvoly s dalšími postoji. Zkušení jogíny pak mohou vyzkoušet např. válečníka.

Jedinečnou výhodou tohoto stylu cvičení jógy je zdokonalení vlastní techniky, neboť i malé odchylky vedou ke ztrátě stability a možnému namočení ve vodě.

Nejčastější dotazy k paddleboard józe

Jaké oblečení je vhodné a co si vzít s sebou?

Můžete nosit obvyklé oblečení na jógu nebo šortky, pokud vám tedy nevadí, že budou mokré. Pokud je slunečno, nezapomeňte na sluneční brýle (stačí nějaké levnější, pro případ, že je ztratíte). Malý ručník pak může být užitečný pro zastínění očí při cvičení některých pozic.

Pokud chcete být v suchu a teple i na vodě, vyzkoušejte oblečení z lykry. Lykra odpuzuje vodu a zároveň rychle schne, proto je oblíbená hlavně u vodních sportů, kde vás ani při pádu do vody netáhne svou vahou ke dnu.

Co když spadnu do vody?

Pro někoho to může být opravdu dobrý důvod proč SUP jógu nezkoušet. Když to zkusíte, zjistíte jak robustní a stabilní je paddleboard na klidné vodě. Pokud umíte plavat pak je myšlenka možného pádu do vody tvořena spíše strachem v naší mysli než reálnou šancí, že spadnete. Uvidíte, že po čase vám myšlenka na pád do vody vůbec nenapadne.

Je cvičení jógy na paddleboardu náročnější?

Cvičení na vodní hladině je obtížnější v tom smyslu, že je třeba věnovat pozornost vyrovnávání a plynulému pohybu, aby se udržela stabilita. Při cvičení je mnohem těžší podvádět. Např. pokud máte tendenci při určité pozici přenášet svou váhu více na jednu nohu okamžitě se to projeví.

Jestliže nejsou vašeho nohy umístěny rovnoměrně od sebe např. v postoji bojovník 1, nebudete na vodě mít dostatečnou stabilitu. Stabilita se zároveň zlepšuje i tím, jak začnete více používat svaly středu těla.

Správný postoj a přenášení váhy by měli být používány i při cvičení na zemi, takže pokud cvičíte jógu na zemi správně, přechod na vodu není o mnoho náročnější. SUP jóga vás upozorňuje na možné nedostatky.

Objevilo se při cvičení něco, co jste nečekali?

Pravděpodobně šlo o krásné prostředí, v kterém budete cvičit. Obklopeni přírodou se zlepšují podmínky pro meditaci, která je spojena s jednotlivými postoji. Více si odpočinete a zároveň můžete při cvičení vidět zcela nové scenérie a vodní život.

Velký výběr paddleboardů včetně speciálních pro cvičení jógy najdete na www.mysticstore.cz nebo přímo na Showroomu Mystic v Brně a Praze.

Chcete si paddleboard nejdřív vyzkoušet? Využijte naši půjčovnu paddleboardů v Brně, kde si můžete vybrat z několika modelů. Ceny za půjčení paddleboardu začínají od 100,- Kč a samozřejmě je půjčujeme po celé ČR. Jedná se o nafukovací paddleboardy, které se ve složeném stavu vejdou do batohu.

Ukázat další aktuality