Webové stránky

Tipy pro výhodný nákup nového PC

RSS

Nákup nového počítače určitě není jednoduchá záležitost, zvlášť když při cenách některých počítačových sestav chcete mít opravdu jistotu, že nakoupíte dobře. Není nic horšího než vyhodit své peníze za PC, které během roku přestane splňovat vaše nároky, a to i kdyby šlo o levnější repasované PC.

Do hry také vstupuje to, že existují rozdíly mezi různými stolními PC v parametrech hardwaru. Jestliže vám to moc neříká je poměrně těžké se dobře rozhodnout. Následující řádky by vás měly seznámit se základními částmi počítače a tím vám usnadnit výběr.

Stolní PC nebo notebook?

Jde pravděpodobně o jedno z nejlehčích rozhodování, které však má velký vliv na celkové náklady na nový počítač. Obecně platí, že pokud se notebook a stolní počítač chlubí stejným výkonem pak bude stolní PC levnější.

Možná to nedává smysl, ale je to tím, že dostat velké množství komponent do menšího prostoru notebooku je náročnější a vyžaduje dražší komponenty než klasické PC.

Pokud tedy nepotřebujete přímo mobilní počítač, zvažte raději investici do stolního PC, který bude mít za stejnou cenu vyšší výkon než při srovnání s notebookem. Další výhodou je možnost relativně snadno zlepšovat jeho výkon náhradou např. starší grafické karty za nový model apod.

Procesor = mozek PC

Nejjednodušší způsob, jak vysvětlit pojem procesor PC je srovnání s mozkem, který vše řídí. Pokud chcete rychlý počítač, na kterém budou spuštěné programy nabíhat rychlostí blesku a zadané činnosti dokončí bez zbytečného čekání, pak budete potřebovat silnější procesor.

Základní rozlišení procesorů může být podle počtu jader a rychlosti procesoru. Rychlost čipu vám řekne, kolik dat může zpracovat v určitém čase – čím více, tím lépe. Počet jader funguje jako multiplikátor, který běží na stejné rychlosti a umožňuje tzv. multitasking.

Ten si můžete představit jako možnost zpracovávat různé úkoly současně díky samostatným jádrům s určitou rychlostí. Např. jednojádrový procesor bude pomalejší než čtyřjádrový procesor apod.

Pro pokročilejší se vyplatí podívat se i na testy benchmarkingu na parametr CPU Benchmark, kde si můžete porovnat výkon různých řad procesorů, abyste si ověřili, že za své peníze dostanete opravdu to nejlepší. Svou roli zde hrají velikosti mezipaměti a samozřejmě počty jader.

Velikost RAM

Množství paměti RAM v počítači může ovlivnit to, kolik multitaskingu a jak rychle dané PC bude zvládat. RAM je v podstatě malá, extra rychlá paměť k okamžitému použití. V dnešní době se většina paměti měří v gigabajtech a platí zde pravidlo, čím více, tím lépe.

Díky většímu množství RAM váš počítač dokáže udržovat k okamžitému použití více informací, než když je musí načítat z pevného disku. Větší RAM vám pomůže i s tím, pokud používáte v internetovém prohlížeči více oken najednou.

Pokud se podíváte na specifikaci RAM podrobněji uvidíte, že se dále liší dle rychlosti např. na DDR2, DDR3 nebo DDR4 plus nějaké číslo, které znamená kolik milionů datových přenosů RAM zvládne za sekundu.

Rychlost je omezena rychlostí základní desky, takže pokud vybíráte nové či repasované PC, zkontrolujte si, zda vaše základní deska zvládne maximální rychlost zakoupené paměti RAM.

Pevný disk

Každý počítač potřebuje pevný disk, na který může ukládat data. K dispozici máte několik různých možností provedení pevných disků, které se mohou výrazně projevit na komfortu používání i ceně.

V první řadě, pokud nemáte v úmyslu na počítači ukládat nějaké velké množství dat a nechystáte se pracovat s mnoha aplikacemi zvažte, zda budete potřebovat disk o velikosti v řádu terabajtů nebo vám bude stačit nějaký menší pevný disk, který je samozřejmě levnější. U menšího disku pak můžete jít do flash disku, který je oproti běžným diskům nesrovnatelně rychlejší.

U klasických pevných disků má pak vliv i udávaná rychlost, která je buď 5400 otáček/minutu nebo 7200 otáček/minutu. Čím je disk rychlejší tím lépe. Pro ukládání většího množství dat, která nepotřebujete tak často se vyplatí i externí pevný disk, který můžete snadno přenášet a pomocí USB připojení se k datům dostanete i na jiném PC.

Finance

Jedna z nejdůležitějších věcí, které při nákupu nového PC budete potřebovat je trpělivost. Jde o to, že technologie se stále vyvíjejí, a to dost rychle, takže když dnes koupíte nové PC velmi pravděpodobně se od zítřka objeví v obchodech nový model. Jak vidíte velmi snadno se, tak můžete dostat do určité logické smyčky a čekat tak velmi dlouhou dobu, kdy v podstatě hledáte nejvhodnější čas k nákupu.

Z tohoto začarovaného kruhu vám mohou pomoci repasované PC. Jde většinou o počítače z vyšších modelových řad, které jsou nabízeny se slevami až 70 % oproti zcela novým srovnatelným počítačovým sestavám.

U repasovaných PC tak ušetříte již při nákupu, takže vás případné uvedené nového modelu s o něco lepšími parametry nebude tak bolet. Repasované počítače mají samozřejmě záruku a před nabídkou do prodeje jsou pečlivě testovány. Případné vadné díly jsou nahrazeny zcela novými.

Nabídku repasovaných PC a notebooků najdete např. na stránkách www.incomputer.cz

Ukázat další aktuality