Webové stránky

Botičky do vody – jak si nezkazit dovolenou u moře

RSS

Až se letos vydáte na dovolenou do Chorvatska, zkuste nezapomenout (jako každý rok J) na botičky do vody. Na ručníky, na opalovací krémy, na slivovici určitě nezapomenete, ale boty na vodu necháváte pravidelně doma, a přitom jejich absence vám může dovolenou velmi znepříjemnit. Jak známo, pobřeží v Chorvatsku je z velké části kamenité, ty nejnavštěvovanější pláže jsou oblázkové lemované velkými a velmi ostrými vápencovými kameny.

Oblázky jsou na první dotek nohy příjemné. Do roce strávené v práci v kanceláři nebo u mašiny, po dlouhé zimě, kde se střídá plískanice s oblevou, zase cítíte pod bosými nohami ten opojný pocit jadranské oblázkové masáže. Cítíte, že žijete, jste to najednou více vy a slíbíte si, že budete chodit co nejvíce naboso, na této dovolené rozhodně.

Ale již druhý den oblázky bolí a chůze po nich se stává nepříjemnou. Říkáte si, že si chodidla zvyknout, že to jen musíte vydržet. Ale další dny je to ještě horší. Čím více šlapete na oblázky, tím více to bolí. Vezmete si na pláž vaše žabky, ale v nich to také není ono. Kaménky se vám dostávají mezi chodidlo a podrážku nebo mezi prsty a nepříjemně píchají.

 

V tu chvíli se vám ta krásná pláž, na kterou jste se celý rok tolik těšili, začíná zajídat. A to vůbec nemluvím o tom, že byste se chtěli zajít vykoupat do té krásné, opuštěné a romantické zátoky za městem, ale tam jsou velké a ostré kameny a v moři spousty ježků.

Bolavá chodidla jsou nic proti zapíchnutým ostrým bodlinám v nohách, na které se vůbec nedá šlápnout a zbavíte se jich a po čtrnácti dnech, kdy bolestivě vyhnisají ven.

Řešení je jednoduché. Do krabice s nápisem „Chorvatsko“, kde máte přes zimu uskladněné plavky, potápěčské brýle, šnorchl a opalovací krém, si pořiďte pořádné, a hlavně funkční boty do vody.

Co takové boty musí splňovat:

  • Musí vám opravdu dobře sedět. Vyzkoušejte je pořádně, obě boty. Budete v nich dělat různé aktivity, chodit po oblázcích, plavat ve vlnách, možná lézt po velikých a ostrých kamenech. Strávíte v nich několik hodin denně, proto musí být pohodlné, nesmí tlačit ani se vyzouvat. Myslete na to, že většina materiálů ve vodě změní své vlastnosti. Např. změknou nebo se trochu vytahají. Když uschnou, naopak se trochu srazí. S tím vším počítejte.
  • Musí vám poskytovat potřebnou ochranu. Podrážky musí být natolik pevné a odolné, aby je nepropíchnul ježek nebo neproříznul ostrý kámen, ale zase nesmí být tolik tvrdé, aby se v nich dalo chodit. Pevnost podrážky vybírejte podle podkladu, po kterém budete nejčastěji chodit. Pokud oblázky a sem tam kámen, mohou být měkčí, pokud korály a ježci, měly by být pevné, tvrdší.
  • Nesmí vás omezovat při aktivitách. V pohorkách si určitě ježka do nohy nepíchnete, ale zase se v nich nedá plavat. Je to o hledání kompromisu mezi vlastnostmi a pohodlím.

Jaké botičky lze sehnat:

Holandská značka Mystic, zabývající se výrobou doplňků pro vodní sporty již řadu let nabízí dva základní typy botiček do vody:

  • Plátěné botičky s pevnější, protiskluzovou podrážkou Aqua Walker. Tyto botičky jsou vhodné pro většinu aktivních lidí, kteří na své dovolené plavou, šnorchlují, chodí po kamenech, oblázcích, ale i korálech nebo se setkají ve vodě s ježky. Podrážka je pevná, bodliny ježků ji nepropíchnou. Hodí se i na další vodní aktivity jako je například paddleboarding. Pádlování ve stoje na velkém nafukovacím prkně podobnému windsurfingovému prknu. Nezbytnou součástí této aktivity je přinesení prkna k vodě nebo vystoupení na břeh kdekoli, kam dojedete a bude se vám tam líbit. Tedy chození po velmi rozličných podkladech. Žabky tedy na paddleboarding rozhodně vhodné nejsou.

  • Neoprenové botičky s měkčí podrážkou, např. Ligtning shoe. Tyto boty se kromě chození po ostrých kamenech hodí na aktivity typu kiteboarding, windsurfing, již zmíněný paddleboarding a další vodní sporty. Podrážku mají dostatečně pevnou, aby chránila, ale přitom ještě dost ohebnou, takže sportovec má zachovaný cit v nohou a perfektně cítí prkno, na kterém jede.

Pokud jedete do oblasti, kde jsou opravdu ostré kameny a korály (např. Egypt), je pro vás lepší volba neoprénové botičky s přidanou kevlarovou vrstvou proti propíchnutí nebo proříznutí Reef shoe.

Další příjemnou vlastností neoprenu je, že hřeje, takže jsou neoprenové boty dobré i tam, kde je chladnější voda. V kombinaci s krátkým neoprenem nebo Short Johnem (krátký neopren bez rukávů a s krátkými nohavicemi nad kolena) můžete mořskou začít v brzkém jaru nebo ji prodloužit do pozdnějšího podzimu. Pak si užijete pláže i moře bez návalu turistů.

Za Mystic team vám přeji pěkné léto, krásnou dovolenou plnou pouze pozitivních zážitků. O vaše zkušenosti s botičkami do vody se s námi podělte na adrese info@mysticstore.cz. Rádi si je přečteme.

Přemek

Ukázat další aktuality