Webové stránky

Jak na jarní údržbu dřevěných teras?

RSS

Sluníčko už nás dávno vytáhlo ven a je tedy čas, abychom se podívali, co všechno kolem domu a zahrady potřebuje opravit, zrenovovat, natřít a nalakovat. Nejdříve zkontrolujeme výrobky a konstrukce ze dřeva.

Vždyť pravidelné ošetřování všeho dřevěného, co jsme umístili venku, nám prodlouží životnost dřeva, oddaluje proces jeho stárnutí a tím i znehodnocení. A v těchto pěkných jarních dnech je na údržbu ideální doba. Podívejme se třeba na oprýskanou, anebo zašlou terasu, která už by si zasluhovala nový vzhled.

Dřevo, aby zůstalo hezké a udrželo si svou kvalitu, musí být chráněno před mechanickým poškozováním, vlhkostí a slunečním zářením. Uvedenými povětrnostními vlivy původní impregnace pomalu mizí a je nutné obnovit staré nátěry.

A proto je třeba se porozhlédnout, jaké přípravky jsou pro nás na trhu k tomuto účelu připraveny. Nejsnazší cestou je otevřít internet a hledat.

Na dřevěnou terasu budete nejspíše potřebovat terasové oleje, případně nějaké barvy na dřevo. A nejlépe by to chtělo sehnat něco na přírodní bázi.

Tento úkol je snadno splnitelný. K dostání jsou produkty Osmo, vytvořené na bázi rostlinných olejů (slunečnicový a sójový olej) a přídavných látek, které zajišťují vodoodpudivost. Tyto výrobky byly speciálně vyvinuté pro povrchovou úpravu či údržbu jehličnatého i ušlechtilého dřeva.

Terasové oleje Osmo jsou vhodné k venkovnímu použití na dřevěné terasy, přístřešky i zahradní dřevěný nábytek. Tyto oleje dokáží vyhladit povrch dřeva, nechávají je dýchat a dokáží omezit bobtnání a praskání dřeva. Nátěr se neloupe ani nepraská.

Je odolný vůči vodě i UV záření. Pro nové dřevěné výrobky bez předchozí úpravy jsou vhodné dva nátěry, pokud renovujete, není třeba dřevo většinou ani brousit a obvykle vystačí jen jeden nátěr!

Nátěry terasovými oleji Osmo neškodí lidem, zvířatům ani rostlinám. Jsou vhodné i na dětské hračky a další výrobky, se kterými přijdou děti, případně zvířata do styku.

Litr terasového Osmo oleje vystačí na 24 m2 hladkého povrchu; jde-li o povrch rýhovaný, anebo jinak nerovný, bude spotřeba úměrně vyšší – olej se bude vpíjet do větší plochy. Oleje se prodávají pigmentované, anebo bezbarvé, polomatné.

K aplikaci terasových olejů na dřevo můžete použít speciální sady přípravků, anebo jednotlivé kartáče, štětce, teleskopické tyče, a podobně, které se dají použít na všechny typy Osmo olejů.

Na svých terasách můžete využít i protiskluzové nátěry na bázi oleje. U terasových dřevěných podlah, které byly předem povrchově upraveny pigmentovaným Osmo olejem, provedete jeden konečný nátěr – pro zajištění větší bezpečnosti třeba vašich dětí při pobíhání po terase.

Vhodné je také použít vosk na řezné a čelní strany výrobků z měkkých i tvrdých dřev – vosk uzavře povrch řezu napříč vláknem a tím sníží riziko tvorby trhlin ve dřevě.

Výhody Osmo terasových olejů na dřevo:

  • nátěry dobře přilnou i bez penetrace
  • stačí tenký nános materiálu
  • olejové nátěry vyplní póry dřeva – ty však nadále zůstanou otevřené a mohou „dýchat“
  • k výrobě terasových olejů Osmo se používají jen přírodní oleje a vosky
  • nátěry jsou zdravotně nezávadné a šetří životní prostředí
  • používaná pigmentace je schválena i pro potravinářství

Velký výběr terasových olejů Osmo najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz K dispozici jsou i velká ekonomická balení, která vám ušetří peníze.

Ukázat další aktuality