Webové stránky

Mandaly proti stresu

RSS

O mandalách jste už určitě někdy slyšeli. Víte ale, o co přesně se jedná? Na první pohled se může zdát, že nejsou víc než jen kulaté souměrné obrazce. Ve skutečnosti mají však mnohem větší význam. Je v nich síla, kouzlo, rovnováha. Mandaly mají svou symboliku v mnoha kulturách.

Odkud mandaly přišly?

Na otázku, kdy, jak a proč mandaly vznikly, není vůbec jednoduché odpovědět. Jisté je, že mandaly provázejí lidstvo již pravěku. Výraz mandala pochází ze sanskrtu, tedy staroindického jazyka.

Význam slova se interpretovat jako kruh, oblouk či dokonce magický oblouk. Nedá se ovšem tvrdit, že by byly mandaly výhradně z Indie. Kruhové ornamenty lidé používali nezávisle na kultuře či době nebo náboženství.

Principy mandaly lze najít také v přírodě. Vzpomeňte si třeba na vločku, na její dokonalou souměrnost. Co třeba květy? Těžko bychom hledali krásnější harmonii.

Význam mandaly

Můžeme jen hádat, co všechno mandaly pro lidi symbolizovaly. Jisté je, že vnášejí do složitého světa klid a rovnováhu. Dnes se těchto vlastností často využívá v psychoterapii, konkrétně v arteterapii, tedy terapii pomocí výtvarných prostředků.

Nemusíte nutně trpět psychickým onemocněním, abyste mohli sílu mandaly využít. Nepotřebujete ani žádné odborníky, aby vám mandala pomohla ke chvíli relaxu a odreagování.

Možná vám mandala také pomůže splnit si svůj sen. Traduje se, že když si mandalu vystavíte a budete pořád myslet na to, čeho chcete s její pomocí dosáhnout, brzy se toho dočkáte.

Taková mandala, taková mandala

Existuje nepřeberné množství mandal. Pečliví (a výtvarně zdatní) si ji mohou sami namalovat. Postupuje se od pevného středu směrem ven, k magickému nekonečnu. Tvořit můžete jakoukoliv technikou, na jakou si zrovna vzpomenete.

Kdo sází jistotu na tužku, vystačí si s tužkou, s pastelkami nebo třeba akvarelovými barvami to však bude intenzivnější prožitek. Mandalu lze vytvořit také jako koláž z kousků papírů či látky. Možné je také mandalu vysypávat obarveným pískem, moukou.

Jestliže se ale obáváte, že by vás tvorba takové mandaly vůbec neuklidnila, a naopak vás přivedla do zbytečného stresu, můžete využít mandalové předlohy. Těch je v dnešní době až nad hlavu.

Často se jim říká antistresové omalovánky nebo také omalovánky pro dospělé. K dostání je mnoho druhů takových omalovánek. Je libo vydání do kabelky, velké mandaly na zeď nebo třeba mandaly na sklo? Vše je možné, nabídka je bohatá. Na vás je jen vybarvování a odpočinek.

A co děti? Je také něco pro ně? To víte, že ano. Existují také mandaly pro děti. V porovnání s mandalami pro dospělé mají větší plochy na vybarvování, nejsou tak náročné na koncentraci a pečlivost a jsou mnohem rychleji vybarvené, tudíž nenudí ani jednu čipernou dětskou dušičku.

Věřte, že není kam spěchat. Život vám neuteče. Proto se zastavte a odpočívejte s mandalami. Rozhodně vám to prospěje.

Velký výběr mandal či antistresových omalovánek najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz nebo přímo na prodejně v Olomouci.

Ukázat další aktuality