Webové stránky

Co možná nevíte o karnevalových maskách

RSS

Masky existují stejně dlouho jako samotné lidstvo. Jejich význam se samozřejmě postupem času mění. Dříve měly důležitou roli při různých rituálech, například při pohřbech – nejstarší dochovaná maska sloužila k zakrytí tváře nebožtíka.

Nyní už masky většinou slouží spíše jen pro estetický efekt a pobavení. Využívají se především v divadle nebo na maškarních plesech, akcích pro děti případně dalších společenských událostech.

Slovo maska primárně označuje předmět sloužící k zakrytí obličeje. Dnes se ovšem užívá také v širším významu, a to k označení jak masek jako takových, tak kompletních maškarních kostýmů (zakrytí obličeje dokonce může chybět, často jej nahrazuje líčení).

Typickým příkladem jsou karnevalové masky, u kterých je právě správně zvolený kostým nejdůležitější. Masce, která zakrývá jen půlku obličeje, tedy oči, zatímco ústa a tváře zůstávají odkrytá, se říká škraboška. Ta sloužila především k zatajení identity.

Chystáte se na maškarní ples? Nezapomeňte se pečlivě přichystat. Možná vás to trochu překvapí, že jsou přípravy na maškarní ples složitější, než na klasický bál ve večerních šatech. Vyšperkovat masky na karneval není úplná legrace.

Vždyť i první, zásadní krok, tedy rozhodnutí, za co se vlastně oblečete, je náročný. Bude to pohádková postava, superhrdina nebo třeba nějaká významná historická osobnost? Když už máte jasno, přichází další problém:

Kde, co nakoupit a jak to dát všechno dohromady?

Určitě si s tím však poradíte, stačí jen trošku kreativity a hravosti.

Jestli vyrážíte ve větší partě s přáteli, rozhodně stojí za to zjistit, jaké se dají sehnat karnevalové masky pro skupiny. Neděste se, neznamená to hned, že si musíte kupovat proslulou masku koně pro dvě osoby zároveň.

Můžete se zařídit pohodlněji a originálněji. Je opravdu velice efektní, když nějakou partičku pojí kromě reálného přátelství také nějaké souvislosti mezi postavami, které představují jejich masky. Co třeba jít za hrdiny z jednoho filmu?

Nakup masek může vyjít poměrně draho, záleží ovšem jen na tom, kde nakupujete. Dají se sehnat i levné karnevalové masky. Stačí se jen trochu proklikat internetem a nekupovat je hned na první stránce, na kterou narazíte.

Pokud jde o karnevalové masky na obličej, navštivte vaše oblíbené papírnictví, určitě domů odejdete spokojeni. Jestli jste aspoň trochu šikovní a nebojíte se ručních prací, můžete si vlastní obličejové masky nebo kostýmy také vyrobit.

Inspirovat se můžete z nepřeberného množství návodu v knihách i na internetu, nebo se řídit jen vlastní fantazií. Kostýmy si samo sebou nemusíte šít úplně sami, stačí nakoupit levné oblečení a pomocí chytrých stehů a barev na textil je přetvořit. Vlastnoručně vyrobené masky budou originální, jedinečné a přesně podle vašich představ.

Pro příznivce hotových řešení, doporučujeme návštěvu stránek www.r-kontakt.cz, kde si můžete vybrat z desítek již hotových profesionálních masek na karneval, ples či jinou příležitost.

Ukázat další aktuality