Webové stránky

Tipy pro výběr laserové tiskárny

RSS

Cena laserových tiskáren v průběhu let dramaticky klesla, takže se již nemusíte omezovat pouze na inkoustové tiskárny. Zařizujete si svou domácí kancelář, pak již můžete zakoupit kvalitní velkokapacitní tiskárnu s velmi nízkou počáteční investicí. Právě pro kancelářské využití poskytuje laserová tiskárna nejlepší poměr kvality, rychlosti a ceny za tisk.

Před nákupem nové laserové tiskárny je však dobré zvážit následující věci:

Černobílou nebo barevnou tiskárnu?

Prvním kritériem při výběru tiskárny je samozřejmě to, jaké typy dokumentů budete tisknout? Pokud budete tisknout zejména faktury nebo jiné černobílé dokumenty bude vám stačí černobílá laserová tiskárna. Pokud plánujete tisk barevných dokumentů nebo fotek pak se vyplatí šáhnout po barevné tiskárně.

Typy funkcí

Jestliže potřebujete skenovat dokumenty, kopírovat nebo odesílat faxy, pak zvažte multifunkční laserovou tiskárnu, která to vše nabízí. Mezi další zajímavé funkce pak můžeme zařadit např. tisk z USB, skenování na USB či možnost tisku z paměťové karty vašeho fotoaparátu.

Velikost tiskového výstupu

Obvykle tiskárny pracují s papíry až do formátu A4. Pokud budete chtít tisknout větší např. A3 čeká vás hledání vhodného modelu. Jestliže je laserová tiskárna vybavena víceuúčelovým zásobníkem papíru pak si ověřte, jakou gramáž papíru je možné používat.

Pro práci v kanceláři je třeba mít stále v zásobníku dostatek papíru. Proto při nákupu zvažte také počet lidí, kteří ji budou používat a velikost zásobníku papíru, abyste jej nemuseli každou chvíli doplňovat. Většina laserových tiskáren do kanceláře je dodávána se zásobníkem na 250 listů.

Dále se hodí také zkontrolovat další funkce týkající se tisku jako např. oboustranný tisk či skenování a tisk vícestránkového dokumentu.

Konektivita tiskárny

Konektor USB je pro všechny tiskárny standardem. U kancelářské tiskárny se vám může hodit také připojení do Ethernetu, které vám umožní tiskárnu instalovat síťově, a tudíž dostupnou pro všechny počítače v síti.

Dobrou volbou jsou také laserové tiskárny s modulem Wi-Fi, díky kterému se snadno připojí do vaší bezdrátové sítě a mohou tak komunikovat s více různými zařízeními. Ujistěte se, že tiskárna podporuje i vámi používané systémy – Windows, Apple, Android či Windows Phone.

Velikost a snadná instalace

Typická laserová tiskárna do kanceláře může být poměrně velká a těžká. Při nákupu tak vezměte v potaz i rozměry místa, kam chcete tiskárnu umístit. Mnohdy je lepší zvolit nějakou menší tiskárnu, která lépe zapadne do pracovního prostředí a nebude překážet.

Náklady na toner a provoz

Počáteční náklady na pořízení laserové tiskárny mohou být u některých modelů v dnešní době velmi nízké, ovšem to nejsou celkové náklady.

K dalším nákladům patří např. cena nového toneru či tonerů, pokud jich máte v tiskárně více, výtěžnost toneru, tj. počet stran, které lze vytisknout a další spotřební materiál. Jde např. o fixační jednotku nebo náhradní fotoválec.

Při nákupu toneru do laserové tiskárny můžete pořídit např. XL tonery, které mohou nabídnout lepší poměr nákladů versus tisk a životnost. Tiskárny s většími tiskovými kazetami najdete např. v nabídce značky Brother.

Hlučnost a spotřeba energie

Vyhodnotit hlučnost může být poměrně těžké, pokud tiskárnu nevidíte přímo v provozu u prodejce nebo na showroomu. Na nízkou hladinu hluku je třeba pamatovat zejména při nákupu velkých laserových tiskáren, které poběží najednou po delší dobu.

Hluk při spuštění motoru tiskárny a tisk může být celkem znatelný. Někteří výrobci např. Brother pak uvádí úroveň hluku v decibelech, což vám pomůže s lepším výběrem.

Energetická náročnost je další věc, kterou je třeba zvážit. Zejména pokud má laserová tiskárna režim hlubokého spánku a také kolik energie používá při aktivním tisku. Tiskárna by měla splňovat standard Energy Star.

Procesor a paměť

Zatímco porovnávat výkon procesoru u laserových tiskáren není zcela snadné. Existuje parametr rychlost v Mhz, která vám umožní si udělat představu o výkonu, kterým tiskárna disponuje.

Velikost paměti je pro tiskárnu klíčová, pokud budete tisknout náročnější grafiku nebo jiné podklady, které jsou poměrně velké, je právě paměť určena pro ukládání informací potřebných pro tisknutí.

Repasované laserové tiskárny

Způsob, jak výrazně ušetřit při nákupu je využít tzv. repasované laserové tiskárny nebo použité tiskárny. Jde o tiskárny, které pochází např. z předváděcích akcí, vrácené v zákonné lhůtě nebo z leasingů. Ve většině případů jde o tiskárny z vyšších modelových řad výrobce, které se vyplatí dále nabídnout.

Před samotným prodejem samozřejmě prochází otestováním a nahrazují se případné vadné součásti. Za zlomek ceny tak můžete získat vysoce kvalitní laserovou tiskárnu, což je velmi zajímavé. Sleva u repasovaných tiskáren může dosahovat až 70 % oproti běžné ceně nového modelu. Více informací najdete na www.incomputer.cz.

Ukázat další aktuality