Webové stránky

Proč je dobré zkusit olej na dřevo?

RSS

Olej na dřevo představuje tradiční látku, která se pro ochranu tohoto materiálu používá už stovky let. Jak si vybrat v pestré nabídce ten správný?

Co jsou oleje na dřevo

Oleje na dřevo představují efektivní způsob ošetření, který zajistí dlouhodobou a spolehlivou ochranu povrchu. Zároveň se jedná o alternativu ekologickou, použitelnou v exteriérech i v interiérech.

Historie zná hlavně olej lněný, jelikož je variabilní a vhodný na velkou většinu druhů dřeva, a to jak na dřevo měkké nebo tvrdé. Výrazně omezuje riziko popraskání a jeho vysychání a dá se míchat i s dalšími typy olejů, s pryskyřicemi nebo s vosky.

Dokáže také, podobně jako jiné přírodní oleje na dřevo, zvýraznit přirozenou kresbu. Byť je samozřejmě potřeba počítat s tím, že původní odstín se vůči dřevu neošetřenému do jisté míry změní. Pro lněný olej bývá charakteristické žloutnutí, což ale v kontextu samozřejmě není na závadu a estetické kvality dřeva to nikterak nedegraduje.

Přejeme-li si odstín změnit výrazněji, použijeme olejové barvy na dřevo. V takovém případě se pigment typicky mísí opět nejčastěji s olejem lněným. Barvy jsou vysoce odolné, dřevo zpevňují a mohou být použity i na exotické dřeviny.

Napouštěcí olej na dřevo pronikne hluboko do jeho struktury, současně však neuzavře póry a dovoluje materiálu „dýchat“. Chceme-li mít jistotu vysoké ochrany, vyplatí se zakoupit si voskový olej na dřevo Osmo. Ten představuje výhodu zejména při použití v exteréru, kde dokáže omezit nepříznivý vliv podnebí a působení vody.

Jak se s olejem pracuje

Pro zvýšení ochranné funkce se doporučuje aplikovat dva nátěry. Zejména první vrstvu je vhodno naředit terpentýnem či pomerančovým olejem. Zajistíme tak hlubší proniknutí látky dovnitř dřeva a lepší ochranu před UV zářením či vznikem plísní, ale také před vodou nebo znečištěním. Dodržujeme předepsaný rozestup mezi jednotlivým vrstvami.

Počet vrstev ale v konečném důsledku záleží na tom, jak nasákavý je výchozí materiál a jak se na povrchu případně podepíše i počasí, pakliže ošetřujeme dřevo venku. S olejem se velmi snadno pracuje díky tomu, že nezapáchá a nemá tendenci stékat.

U vybraných produktů se navíc aplikace zjednodušuje i díky tomu, že nemusíme odstraňovat předchozí vrstvu, pakliže jsme použili pro ošetření olej nebo tenkovrstvou lazuru.

K natírání nám stačí obyčejný štětec. Povrch musí být před aplikací oleje důkladně očištěný a suchý. Na rozdíl od silnovrstvé lazury u olejů nedochází k olupování. Předem si před nákupem zkontrolujte i deklarovanou dobu zasychání, které je důležité, rychlé zasychání bývá charakteristické například pro stále populárnější tungový olej, tradičně používaný v Číně.

Stávající nabídka produktů je natolik široká, že vhodný výrobek si pro svoje potřeby zcela jistě vyberete. Můžete jít např. na stránky www.oleje-osmo.cz , kde jich najdete celou řadu od oblíbené značky Osmo. Tato značka je proslulá vysokou kvalitou a hlavně hustotou, takže vám bude použijete při natírání mnohem méně oleje.

Ukázat další aktuality