Webové stránky

Karneval tehdy a dnes

RSS

Karneval, jedna z mála výjimečných společenských událostí, kterou lidé provozují k různým příležitostem. Lidé mají možnost vyvázat se z okovů každodenní všednosti a mohou se stát na jednu magickou noc někým úplně jiným.

Maska vám zakrývá hlavně obličej, člověk tak představuje někoho jiného. Nikdy nevíte, kdo se pod maskou skrývá. Jak vypadaly karnevalové masky před sto lety a jak se oproti nim liší dnešní masky? Pokračujte ve čtení a určitě se to dozvíte.

Karneval našich prababiček

Dnešní masky všichni známe. Jak si ale karnevalovou zábavu, a především karnevalové masky představovaly naše prababičky a praprababičky?

Na karnevalu se spolu bavili společně král i chuďas. V tu jednu noc nezáleželo na společenském postavení ani množství peněz. Záleželo jen na tom, jak přesvědčivý a propracovaný je váš karnevalový kostým a na tom, jak moc se dokážete vžít do role.

Vzhled karnevalových masek vycházel hlavně z lidových bájí, pověstí pohádek v souladu s křesťanskými tradicemi. Čert, medvěd, strašidlo, šašek, kozel nebo kůň, takové masky se objevovaly na karnevalu dříve a objevují se tam i dnes. Často se jednoduše použilo, co bylo zrovna doma a po ruce. Staré prostěradlo a jiné látky?

Byl jste za strašidlo z pohádek nebo za vesnického blázna. Ženy zhotovovaly kostýmy na karneval doma, masky jim zabraly i několik měsíců práce. Používaly staré látky nebo přírodní materiály (seno, větvičky stromů). Oblíbeným materiálem na kostýmy byla také zvířecí kůže, opět ta nejvíce dostupná-králičí.

Oproti dnešním dnům se více dbalo na celkové zakrytí obličeje, líčení proto bylo velice expresivní. Jednoduše tak, aby člověka pod maskou nikdo nepoznal. Dětské masky nebyly tak časté, protože děti se karnevalových oslav účastnily méně než dospělí, přesto to byly např. medvědář s medvědem nebo hejno slepic s kohoutem. Děti se také často převlékaly za dospělé a naopak.

Dnes

Dnešní karnevalové masky již dávno tolik nedbají na křesťanské tradice. Postupem času se z nich také vytrácí námět folklórních legend a pověstí, co však ale zůstává je inspirace pohádkami-Bob a Bobek, Křemílek a Vochomůrka a mnoho dalších.

Oblíbené jsou také historické postavy jako kleopatra, římský válečník nebo současní političtí představitelé. Masky bývají jednodušší, ale přesto propracované. Více se také objevují párové kostýmy či plastické masky zakrývající celý obličej, které nyní narůstají na popularitě.

Výrazná líčidla, paruky, třpytky nebo expresivní (výrazné) barvy jsou naprostou nutností. Také jiná líčidla či karnevalové doplňky.

Na slavnostech také můžete vidět úplně jednoduché masky – jako jsou společenské šaty se škraboškou. Tato tradice pochází ještě z pozdějších královských časů, kdy se v takovýchto kostýmech bavili měšťané a šlechta. Jednoduché, ale svůj účel plní.

Masky mají rozmarné využití. Ať už se chcete účastnit karnevalu, plesu, masopustu nebo jen strávit společné chvíle s rodinou a trochu se pobavit. Proto neváhejte ani vy a běžte si trochu pobavit!

TIP na závěr:

Pokud si nechcete svou masku na karneval vyrábět doma sami, vyberte si z široké nabídky karnevalových kostýmů a doplňků na stránkách www.r-kontakt.cz

Ukázat další aktuality