Webové stránky

E-shop zdarma, zkáza nebo spása?

RSS

E-shop zdarma je jednou z možných alternativ pro spuštění vlastního podnikání. Jak to vlastně funguje, jaké přednosti má toto řešení a na co je potřeba si dávat pozor?

Jak si vybrat nejlepší e-shop

Jak zjistit, který je nejlepší e-shop zdarma? Ideální přirozeně je, pokud si danou platformu můžete dopředu vyzkoušet. To je užitečné v podobě různých demoverzí e-shopu, které lze po jistou dobu s určitými omezeními provozovat.

Hlavní myšlenkou je, že si sami otestujete jejich prostředí, důležité totiž je, abyste se v administraci vyznali. V některých případech je tato možnost určena primárně k otestování následně placené služby, pozor.

E-shop zdarma je v podstatě ihned připravený ke spuštění. Ztratit tak v zásadě můžete jen čas, který investujete do testování. Tuto fázi je vhodné nepodcenit. U systémů vyvíjených v zahraničí se vám může stát, že e-shop nepočítá s některými českými specifiky jako například dobírka.

Potřebné funkce dodatečně doplnit v některých případech nepůjdou, případně to pro vás může být neúměrnou zátěží. Navíc si bude muset sehnat schopného programátora, který váš e-shop zdarma přizpůsobí.

Tuzemské verze samozřejmě s podobnými možnostmi už kalkulují. Obsahují sice pouze naprostý základ, to ale majitele a provozovatele prvních e-shopů trápit většinou nemusí. Je možné, že nutnost implementace pokročilých modulů před vámi nikdy nevyvstane.

Jak navržené řešení prakticky realizovat

V některých případech je možné získat e-shop zdarma nastálo, ale s omezeným počtem položek. Pro začínajícího drobného podnikatele lze podobný postup určitě vřele doporučit. Investovat je za těchto okolností rozumné do samotného podnikání a e-shop jako takový pojmout nízkonákladově.

Vytvoření e-shopu zvládnete i sami. Prakticky si můžete zvolit některou z již fungujících služeb, případně si svůj e-shop nainstalujete. K tomu nemusíte umět programovat, stačí vám základní znalost html. Podobných aplikací existuje velké množství, šance, že najdete tu vyhovující, je tak poměrně značná.

Obdobně je to s pozdější obsluhou. Bez hlubších technologických znalostí realizujete i provoz e-shopu obnášející naplňování jednotlivými produkty a jejich fotografiemi. Obejdete se bez grafika i IT odborníka.

Ovšem pozor, takovéto řešení nebude tak zcela zdarma. Musíte si totiž zařídit vlastní doménu a hosting, abyste e-shop měli kde provozovat. Počítat můžete s výdaji v řádech několika stovek korun za rok.

Dalším minusem může být absence technické podpory. V rámci úspory nákladů někteří provozovatelé sice tuto službu nabízejí, podporu však mají zajištěnu až ti, kteří si zaplatí e-shop v rámci dražšího tarifu. U open-source kódu se vyplatí přemýšlet i o tom, zda se přece jen nespojit s vývojářem, který vám pomůže, když nastanou technické problémy.

Pokud si chcete ušetřit starosti a zároveň nechcete za nový e-shop platit příliš mnoho, vyzkoušejte pronájem e-shopu. Při tomto typu provozování e-shopu používáte již hotové e-shopové řešení, které si pouze lehce upravíte, co se týče vzhledu či funkcí.

V rámci měsíční platby pak platíte za možnost e-shop používat, zákaznickou podporu i aktualizace a řešení obtíží. Pokud zvolíte pronájem eshopu můžete se plně soustředit pouze na prodej a propagaci.

Demoverzi profesionálního e-shopového řešení si můžete vyzkoušet např. na stránkách www.inshop.cz – až na 60 dní zcela zdarma.

Ukázat další aktuality