Učíte se anglicky, německy nebo španělsky, navštěvujete jazykový kurz, možná dokonce i intenzivní pomaturitní studium, trávíte hodiny biflováním slovíček a gramatiky, a i tak se pořád jazyk ne a ne naučit? Možná děláte jednu ze základních chyb, které se dopouštějí jak studenti, tak učitelé jazyků – neučíte se jazyk v souladu se svým studijním stylem.
Co je to studijní styl? Jde o způsob, jakým náš mozek nejefektivněji přijímá, zpracovává a uchovává informace. Studijní styl každého každého z nás je jiný a pokud jsme nuceni se učit jazyky stylem, který nám nevyhovuje, může to proces učení hodně zpomalit. To pak následně vede k frustraci a často se stává, že svou snahu o ovládnutí cizího jazyka úplně vzdáme.
Existují tři základní studijní styly: sluchový, zrakový a pohybový. I když při učení obvykle používáme kombinaci všech tří, jeden z nich je vždy dominantní. S konkrétním studijním stylem je pak spojena řada učebních strategií a metod, které Vám pomohou si při studiu jazyka věci lépe pamatovat a jazyk se tak naučit mnohem rychleji.
Sluchový styl
Pokud jste sluchově zaměření, informace se Vám budou nejlépe pamatovat, pokud je uslyšíte. Protože mnoho lektorů vede své hodiny převážně touto formou, obvykle máte oproti svým spolužákům v jazykovém kurzu výhodu. Patříte mezi skvělé posluchače, dobře vnímáte výslovnost cizího jazyka, a proto Vám ani mluvený projev nedělá problémy. Vaše “rrr” Vám může každý v pomaturitním kurzu francouzštiny jen závidět!
Tip: Nejlépe Vám půjdou zpěvné, zvukomalebné jazyky s výraznou intonací, jako je ruština, vietnamština nebo čínština.
Pokud byste rádi zvýšili svou efektivitu při studiu jazyka, máme pro Vás několik tipů:
- V jazykových kurzech se snažte co nejvíce zapojovat do konverzačních aktivit.
- Ve volném čase poslouchejte hudbu, podcasty nebo audioknihy v jazyce, který se učíte.
- Pokud rádi čtete, snažte se texty spíše předčítat nahlas.
- Se zapamatováním nových slovíček Vám pomohou mnemotechnické pomůcky, verše a písničky.
Zrakový styl
Je-li Váš studijní styl spíše zrakový, nejlépe se učíte tím, že se na věci díváte. V hodinách si děláte hodně poznámek a náčrtků. Umíte velmi dobře pracovat s tištěným textem a pravděpodobně jste i vášnivými čtenáři. V jazykových kurzech obvykle excelujete v gramatice a psaní cizích slov. Ve vašem pomaturitním kurzu angličtiny jste to jedině Vy, kdo ví, jak správně napsat i to nejkomplikovanější slovo!
Tip: Velmi dobře si povedete, pokud se zapíšete do kurzu japonštiny nebo arabštiny. Tyto jazyky mají velmi zajímavé písmo, jehož tvary si nebudete mít problém zapamatovat.
A jak můžete podpořit svou schopnost naučit se cizí jazyk, pokud patříte mezi zrakově zaměřené studenty?
- Požádejte svého lektora v jazykovém kurzu, aby při vysvětlování gramatických pravidel a nové slovní zásoby používal prezentace a nákresy.
- V hodinách si pište hodně poznámek, kreslete si diagramy a myšlenkové mapy.
- Ve volném čase sledujte videa a filmy v jazyce, který se učíte.
- Pro studium nových slovíček používejte různé vizuální pomůcky, jako flashcards, obrázkové slovníky nebo výukové aplikace.
Pohybový styl
Pohybově zaměření studenti si věci při učení rádi “osahají”. Pokud patříte do této skupiny, nestačí Vám jazyk vidět a slyšet, Vy si ho chcete zažít a sami přijít na to, jak funguje. Udržet pozornost v hodinách vás stojí mnoho úsilí, ale jakmile začnete s lektorem provozovat jakoukoliv aktivitu nebo hrát nějakou hru, jste ve svém živlu. Nikdo ve Vašem pomaturitním kurzu španělštiny se Vám nevyrovná při přehrávání scének!
Tip: Nejlépe Vám budou sedět energické jazyky, jejichž slova doprovází výrazná gesta. Zkuste kurz italštiny, španělštiny nebo moderní řečtiny.
Jako pohybově zaměřenému studentovi se Vám budou hodit následující tipy:
- Zvažte navštěvování individuálního kurzu, při kterém by lektor mohl přizpůsobovat činnosti a aktivity Vašemu aktuálnímu rozpoložení
- Při hodinách hodně hrajte hry, přehrávejte si scénky a simulované situace - zkrátka cokoliv, co Vám pomůže jazyk použít v praxi. Pomaturitní studium angličtiny nebo němčiny se pro tyto aktivity skvěle hodí!
- Při učení gramatických obratů a slovní zásoby si pomáhejte pohyby a gesty.
- Učte se jazyk v rámci různých činností, např. při vaření, sportu nebo v rámci vzdělávacích projektů.
Pokud si včas uvědomíte, který studijní styl je právě ten Váš, budete vědět, na které aktivity se máte při studiu jazyk zaměřit, a které Vám naopak nebudou vůbec k užitku.
Nezapomeňte ale, že byste nikdy neměli přestat zkoumat nové učební strategie a výukové metody a zkoušet, které z nich Vám nejvíc sedí. Jedině tak budete schopni efektivně zvýšit Vaši jazykovou úroveň, ať už navštěvujete skupinový kurz angličtiny, pomaturitní kurz němčiny nebo firemní kurzy.