Webové stránky

Proč používat lazury na dřevo?

RSS

Dřevo je samo o sobě velmi kvalitním a odolným materiálem. A to bez ohledu na to, zda jde o jeho životnost, pevnost, nebo jiné fyzikální vlastnosti. Přesto je vhodné ho chránit. A k tomu může pomoci takzvaná lazura na dřevo. Jedná se o speciální nátěr, kterým je možné podpořit nejenom vlastnosti tohoto materiálu, ale je možné také zlepšit jeho vzhled.

Jaký je rozdíl oproti lakům?

Když je dřevo ošetřováno, využívá většina lidí klasiku v podobě laku. Ty však mohou mít několik negativ, jako je špatná prodyšnost, nebo syntetické složení. Oproti tomu penetrace s využitím lazury zaujme výhodami, kam se kromě prodyšnosti řadí také celkový pružnost.

Tím lze eliminovat nežádoucí popraskání, jako je tomu u lakovaných ploch. Opomenout nelze ani estetikou stránku, jelikož lazura dokáže zvýraznit přirozenou krásu dřeva.

Samozřejmostí je kvalitní ochrana

Nezůstávejme jenom u porovnání s lakem, ale zaměřme se také na obecné výhody, které může kvalitní glazura na dřevo přinášet. Její použití může dřevo zajistit velmi dobrou ochranu proti celé řadě negativních vlivů.

Tím, že bude chráněno, si může dlouhou dobu zachovat jak svou kvalitu, tak i vzhled. Primárně mluvíme o ochraně před:

  • UV zářením
  • Vlhkostí a deštěm
  • Dalšími povětrnostními vlivy

Jaké jsou hlavní druhy?

Trh je poměrně rozsáhlý a pro laika nemusí být úplně jednoduché se v nabídce vyznat. Úplně první rozdělení by mělo být spojeno s místem, kde bude konkrétní dřevo umístěno.

Je nutné rozlišit, zda mluvíme o variantě, kterou je venkovní lazura na dřevo, nebo se jedná o variantu, kterou je lazura na dřevo do interiéru. Liší se hlavně svými vlastnostmi, ale také svým složením.

Pokud jde o další rozdělení, je třeba přihlédnout ke konkrétními typu, pokud jde o sílu samotné vrstvy. První variantou je silnovrstvý lazurovací lak na dřevo, který primárně vytvoří ochranný film na povrchu dřeva.

Silnovrstvá lazura má jeden unikát, a to je dlouhodobá ochrana i na dobu 5 let. Druhou variantou je tenkovrstvá lazura. Ta je typická tím, že se dokáže lépe vsáknout do třeba a na povrchu vytváří vrstvu jenom menší. Její životnost je zhruba poloviční.

Jak vybrat tu pravou?

Hlavní rozdělení tedy znáte. To by vám mělo pomoci s prvotním výběrem. Ten se odvíjí od toho, jak dlouho má penetrace dřeva vydržet a kde se ošetřované dřevo nachází. Dále neopomíjejte také přihlédnout ke značce, která produkt vyrábí.

I ta může být zárukou kvality. Jedny z nejlepších na trhu jsou lazury Osmo. A to s ohledem na kvalitu jako takovou, tak i obsah důležitých látek pro ochranu dřeva – které jsou také jedním z kritérií výběru.

Mezi důležité látky jistě patří takzvaná sušina. Čí více jí je, tím lepší ochrana může být poskytnuta. Posledním kritériem výběru je i typ dřeva, od čehož se odvíjí velikost balení a tedy množství, které bude potřeba. Do některých dřevin se lazury vsakují více, o jiných méně.

Se správným výběrem vám rádi poradí na stránkách www.oleje-osmo.cz , kde se právě kompletní nabídce značky Osmo věnují.

Ukázat další aktuality