Webové stránky

Jak vybrat neoprenový oblek, který zahřeje?

RSS

Jestliže nemáte možnost dlouhodobě žít někde v tropickém podnebí a chcete si naplno užívat některý z vodních sportů, je dobrý neoprenový oblek nezbytností.

Zvlášť když vám umožní jezdit na vodě i na podzim či na jaře. Vzhledem k široké nabídce neoprenů na trhu je otázka výběru neoprenu zásadní. Dále vám poradíme, podle jakých kritérií je dobré vybírat.

Na co budete neopren používat?

Právě typ sportovní aktivity, na kterou budete neopren používat ovlivňuje i typ neoprenu, který budete potřebovat. Pokud začínáte se surfingem nebo budete jezdit rekreačně, pak vám bude stačit některý ze základních modelů neoprenů.

Jestliže již patříte mezi pokročilé nebo jej budete používat opravdu často, vyplatí se podívat po modelu, který nabízí lepší pružnost i nějaké to zateplení.

V jakých teplotách budete neopren používat?

Neoprenové obleky jsou vyráběny tak, aby izolovaly při určité teplotě vody. Čím je chladnější voda i podnebí, tím potřebujete silnější neopren. Na podzim nebo brzo z jara se určitě vyplatí celotělový neopren ideálně i s kapucí. Např. některý model značky Mystic.

Jaký je váš rozpočet?

Nákup levnějšího modelu automaticky neznamená, že vás ve vodě nebude izolovat, ale s velkou pravděpodobností nebude tak pružný a lehký jako dražší model. Jak již bylo dříve řečeno, pokud jej budete používat rekreačně pak vám bude zcela stačit některý základní model. I ten vás v běžných teplotních podmínkách udrží v teple.

Materiál neoprenu

Samotný neopren je formou syntetického kaučuku, který se používá v naprosté většině neoprenových obleků. Ovšem ne všechny neopreny jsou stejné. Některé kvalitnější typy materiálu nabízí větší flexibilitu, nižší absorpci vody a celkově nižší hmotnost.

Tloušťka neoprenu

Tloušťka je často nejdůležitějším ukazatelem toho, jak vám bude v neoprenovém obleku teplo. Neoprenový materiál se měří v milimetrech. Tloušťka materiálu se pak může pohybovat v rozmezí od 0,5 mm pro teplou vodu až po 5 mm pro vodní sporty v zimě nebo dokonce 7 mm, které se používají u potápěčských neoprenů.

Nejčastější tloušťka neoprenu je 2 mm, 3/2 mm, 4/3 mm nebo 5/4 mm. Dvě čísla označují tloušťku materiálu v různých zónách obleku. Např. u označení 4/3 mm je trup silný 4 mm a na pažích a nohách je pouze 3 mm. Je to tak zejména z důvodu, že pro lepší pohyblivost se hodí slabší neopren.

Pokud hledáte neopren pro teplejší podmínky bude vyhovovat tloušťka 3/2 mm, která splní to, co má a zároveň vám ušetří i nějaké finance /i zde jsou samozřejmě výjimky/. Jestliže začínáte s některým vodním sportem a budete jezdit jen za pěkného počasí a v teple je to nejlepší volba.

Pro chladnější počasí či pro zimní ježdění se již vyplatí sáhnout pro neoprenu s tloušťkou 5/3 mm, který vás udrží v teple a zároveň vás nebude omezovat při pohybu díky menší tloušťce na pažích a nohách.

U oblečení pro chladnější podmínky se kromě neoprenu vyplatí mít kromě kapuce i neoprenové boty a rukavice z neoprenu.

Zapínání na hrudi nebo zip na zádech

Výběr zapínání neoprenu není úplně jednoduchá záležitost. Nejběžnějším typem jsou neopreny se zapínáním na zádech.

Naproti tomu je zapínání na hrudi, kde může být trochu náročnější oblékání a svlékání neoprenu, ovšem zase mnohem lépe brání vzniknutí vody zejména v zadní části límce. Dá se tedy říci, že výběr zapínání je hodně individuální záležitostí a je lepší si to vyzkoušet.

Vyzkoušet si ho můžete např. na Showroomu Mystic v Brně nebo Praze, kde najdete neopreny značky Mystic pro začínající i zkušené jezdce. Samozřejmě vám tam i poradí ten nejvhodnější pro vás. Jestliže si chcete nabídku prohlédnout nejdříve v klidu doma, jděte na stránku www.mysticstore.cz .

Ukázat další aktuality