Webové stránky

Jak vybrat počítač pro dříve narozené

RSS

Pokud zvažujete koupi počítače pro své rodiče, babičku či přátele, máme pro vás rady, jak vybrat dobře. Vysvětlíme vám, jaký typ PC bude nejlepší, co se snadno používá a jak dosáhnout toho, aby byl počítač chráněn před viry a podvodníky.

Někteří z nás měli tolik štěstí, že s počítačem vyrostli a tvoří běžnou součást jejich života. Pro starší generace však nebyla výpočetní technika většinou dostupná vždy v takové míře. Je velmi pravděpodobné, že pokud čtete tento článek dostali jste právě od svých rodičů či prarodičů za úkol jim pořídit počítač.

Můžete se rozhodovat mezi notebookem nebo stolním PC, ale i když uživatele obeznámíte se systémem Windows, musí být dostatečně důvtipní, aby udržovali systém i antivir aktuální.

Dobrou zprávou je, že v dnešní době již máte k dispozici opravdu široké možnosti, jak vše vymyslet a zároveň investovat své peníze chytře.

V první řadě zvažte, k čemu vlastně vaši rodiče či jiný člen rodiny bude počítač potřebovat? Pokušení nahradit jejich starý či porouchaný počítač, nemusí být vždy ideální řešení.

Pokud se počítač používá na relativně jednoduché věci, jako je např. surfování po webu, nakupování, e-mail, sociální sítě nebo pouštění videa z Youtube, je lepším řešením např. tablet. Ovšem jestliže se počítá i s tiskem dokumentů a prací ve Wordu či Excelu, tablety s operačním systémem iOS nebo s Androidem nejsou úplně vhodné.

Je operační systém Windows vhodný pro starší uživatele počítačů?

Výhody

  • Nejširší výběr aplikací
  • Kompatibilní se všemi tiskárnami
  • Velmi známé rozhraní

Nevýhody

  • Nejčastější cíl nových virů nebo škodlivého softwaru
  • Vyžaduje mít stále aktuální antivirový program
  • Ochrana před phishingem je slabší

Windows 10 je nejnovější verzí operačního systému, která se od předchozích změnila. Ovládání by mělo být dostatečně známé a zároveň obsahuje i vestavěnou antivirovou ochranu, která se v dnešní době určitě hodí.

Získat v dnešní době virus je mnohem méně pravděpodobné, než že si vaši rodiče do počítače natáhnou nějaký soubor s ransomwarem /škodlivým kódem/, nebo že své údaje k platební kartě zadají na falešné stránce. Většinou stačí jenom kliknout na odkaz z podvodného e-mailu, který je vystraší.

Nyní, když je mnohem náročnější prolomit operační systém se hackeři mnohem častěji zaměřují na lehčí cíl, kterým jsou sami uživatelé.

Je tedy vhodné kupovat počítač starším lidem a riskovat? Někteří mohou tvrdit, že nejlepším řešením je pořízení Chromebooku, který má vlastní operační systém a díky menšinovému zastoupení není tak moc v hledáčku hackerů.

Mnohem lepší je však zůstat u běžného PC s tím, že je důležité vše důkladně vysvětlit a předvést. Nastavit operační systém i další programy tak, aby byla ze strany uživatele vyžadována minimální míra spolupráce.

A samozřejmě upozornit uživatele na všechny možná bezpečnostní rizika, která představuje pohyb po webových stránkách či při používání elektronické pošty.

Tip, jak ušetřit při nákupu nového počítače

Jestliže pro své rodiče hledáte počítač, který odvede svou práci a zároveň nechcete platit zbytečně moc, podívejte se po tzv. repasovaných počítačích. Jde o PC z vyšších modelových řad, která jsou z předváděcích akcí, leasingů apod.

Před nabídkou k prodeji prochází náročným testováním. Disponují samozřejmě zárukou, a hlavně nabízí se se slevou až 70 % oproti zcela novým modelům.

Pokud vás tato informace zaujala, navštivte stránky www.incomputer.cz , kde jich najdete opravdu hodně.

Ukázat další aktuality