Webové stránky

Školní batohy je třeba vybírat s rozmyslem

RSS

Dětské školní batohy se obvykle nekupují každý rok, ale doprovázejí děti po značnou část jejich školní docházky. Již z toho důvodu by měly být vybírány po důkladném uvážení, protože nejde jen o to, aby se dětem líbily, ale současně by neměly škodit jejich zdraví. Na následujících řádcích se lze seznámit s některými důležitými kritérii výběru školního batohu.

Ergonomické školní batohy jsou dnes samozřejmostí

Rozhodujícím kritériem by rozhodně neměly být peníze, ale ergonomicky tvarovaný zádový systém batohu. Pokaždé jde o 3D formu, ať již jde o pěnový výlisek, jenž sestává z „sendviče“ pěny a polyesterové látky, nebo pěny a tvarované síťoviny.

Ergonomické školní batohy jsou dnes běžně vybaveny systémem průduchů mezi 3D materiálem, takže se není nutné obávat pocení zad, jež může být příčinou vážných zdravotních problémů. Batohy s pevnými zády jsou oblíbené, protože chrání páteř dětí a pomáhají ke správnému držení těla.

Batohy by neměly dítě zbytečně namáhat

Dětské školní batohy je nutné vybírat i s ohledem na jejich hmotnost. Každý již určitě někdy viděl prvňáčka, který přes obří batoh nebyl skoro vidět. Tudy cesta rozhodně nevede! Udává se, že váha batohu by u dítěte, které chodí na 1. stupeň základní školy, neměla překročit 1,2 kg. Na druhém stupni je to potom 1,4 kg.

Školní batohy a jejich ideální rozměry

Batohy do školy mají i své doporučované rozměry. Uvádí se, že horní část batohu by nikdy neměla přesáhnout linii ramen, dno batohu se potom nesmí nacházet níže než linie boků. Ideální hloubka školního batohu je okolo 21 cm.

Někteří rodiče svému potomkovi koupí hlubší batoh vedeni tím, že se do něho vejde více věcí, nemyslí ale na to, že školní batoh pak táhne dítě dozadu svojí váhou, což rozhodně není dobré pro jeho zdraví. Školák se snaží protiváhu vyrovnat, čímž zbytečně namáhá krční páteř.

Doporučované členění školních batohů

Školní batohy pro malé školáky by rovněž měly být přehledně členěné. Měly by mít dostatečný počet různých kapes, komor i přihrádek, do nichž je možné uschovat učebnice, sešity, ale i svačinu.

Osvědčuje se i kapsička na drobnosti, jako jsou klíče nebo dětská peněženka. Kvalitní batoh je vybaven i prostorem pro jmenovku, protože děti bývají zapomnětlivé a někdy se může stát, že batoh někde nechají.

Školní batohy by měly dítě chránit

Podceňována by neměla být ani barva batohu. Především u menších dětí je vhodné volit výrazné barvy, jejichž zásluhou je školák dobře viditelný v dopravním provozu. Batohy do školy musí disponovat i dalšími bezpečnostními prvky, které kromě reflexních a výrazných barev představují odrazky nebo nášivky.

Maminky by pak měly pamatovat na to, že na světlejších barvách je špína snáze viditelná. Dobré je zakoupit batohy s omyvatelným povrchem.

Velký výběr kvalitních batohů do školy najdete na stránkách www.suntanshop.cz

Ukázat další aktuality