Webové stránky

Nezapomeňte na vánoční osvětlení

RSS

Adventní věnec nebo vánoční stromeček, to jsou charakteristické atributy Vánoc. Pro mnoho lidí je neodmyslitelným symbolem nejkrásnějších svátků v roce také vánoční osvětlení. Které typy jsou na současném trhu dostupné?

Osvětlení venkovní a vnitřní

Dekorativní osvětlení můžeme v první řadě odlišovat podle toho, zda se hodí do exteriéru nebo interiéru. V obou těchto skupinách najdeme mnoho dalších typů: Od řetězů přes půvabné lucerničky. Ozdobit si tak můžeme prakticky cokoli, dveře, okna, balkóny nebo stromek na zahradě.

Ovšem vždy s přihlédnutím k bezpečnosti, aby nedošlo k požáru, případně k úrazu. Venkovní vánoční osvětlení na stromeček je odolnější, nevadí mu mráz, déšť nebo jiná vlhkost. Potřebné informace vždy prozrazuje obal. Určení světel na něm jednak bude napsáno a jednak podle označení IP poznáme konkrétní stupeň odolnosti výrobku. Minimální doporučená hodnota je IP 43. Osvětlení s IP 20 lze bezpečně používat v interiéru, nicméně pozor, ochranu proti vodě nemá žádnou.

LED osvětlení versus klasická žárovka

LED osvětlení se používá především z důvodu nižší spotřeby, a to až o 85 %. Drobnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, vstupní investice se vám však rychle vrátí. LED osvětlení na Vánoce má i tu výhodu, že je minimálně poruchové a dlouhou dobu vám vydrží.

Vybírat si můžeme z celé řady barevných variant. V základu je to studená či teplá bílá, ale samozřejmě existuje poměrně pestrá škála odstínů a v obchodech jsou proto k mání světla červená, zelená atd.

Jak již bylo řečeno, klasické žárovky mají větší spotřebu, i když při samotném pořízení vycházejí levněji. Zdroj světla se u nich dá navíc vyměnit. A v neposlední řadě mají pro nemálo lidí stále určité nostalgické kouzlo pro svůj „retro“ design.

Zda doporučit jeden nebo druhý typ lze tak jen těžko jednoznačně stanovit. Každý si v tomto případě musí určit vlastní priority a podle nich se rozhodnout. Běžné žárovky nelze zcela zavrhovat na oltář moderních LED světel ani v současnosti.

Řetěz nebo něco jiného?

Řetězy omotané kolem stromečku zná prakticky každý. Moderní produkty však nabízejí mnohem více.

Závěsné osvětlení může mít podobu notoricky známých symbolů Vánoc – vloček, hvězdiček i stromků. Osvětlení vánočních dekorací může být pojato přísně minimalisticky jako jednoduché svítící koule, ale také rampouchy nebo třeba nádherný světelný anděl, který najde místo jak v okně, tak třeba i na zahradě.

Před vaším domem může stát třeba celé stádo svítících sobů a kdo chce mít Vánoce ve skutečně velkém stylu, pořizuje si světelné projektory na bázi LED nebo laseru.

Bojíte se mít doma třeba kvůli dětem svíčky? Rozhodně se nemusíte mihotavého plamínku vzdávat. LED svíčky vyráběné z pravého vosku dokáží věrně imitovat ty „obyčejné“ a současně se nemusíte bát je nechat bez dozoru.

Velký výběr vánočního osvětlení najdete na www.lepaso.cz

Ukázat další aktuality