Webové stránky

Neopren - komfort i ve studené vodě

RSS

Ale jaký?

Neoprénových obleků je celá řada a vybrat ten, který sedne zrovna vám není úplně jednoduché.

Při výběru narazíte na obleky vhodné pro konkrétní provozovaný sport, například kiteboarding, surfing, dálkové plavání, ale i na obleky vhodné pro vodáky či rybáře.

Vybírat můžete také podle složení jednotlivých vrstev, případně celkové síly izolační vrstvy obleku.

Jak to celé funguje?

Neopreny využívají tepelně-izolačních vlastností vody. Správně fungující neoprenový oblek nasákne do své hmoty vodu, teprve ta se postará o tělesný tepelný komfort. Oblek by vám měl sedět. Pokud totiž bude v některých partiích větší, dostane se do nich studená voda, která se postará o diskomfort těla a oblek rázem pozbude požadovaných izolačních vlastností. V příliš malém obleku bude na druhou stranu tělo omezeno v pohybu. Správný výběr velikosti obleku je tedy klíčový.

Jaký vybrat typ?

Pokud si nevyberete neopren určený přímo na konkrétní druh sportu, například surf neopren nebo oblek pro kitesurf, ale chcete univerzálně použitelný oblek na více druhů sportů, budete muset volit z různého složení či materiálů.

Pravděpodobně nejrozšířenější a zároveň nejlevnější je kašírovaný neopren. Jeho stěna je složena z neoprenové pěnové gumy pokryté zevnitř i zvenku textilním úpletem. Vrstva textilie z vnější strany zvyšuje pevnost a odolnost obleku. Vrstva z vnitřní strany zase zvyšuje komfort při nošení. Její součástí mohou být titanová vlákna, která mají lepší izolační vlastnosti, nebo bambusové uhlí s antibakteriálními účinky.

Tento typ využijete u většiny vodních sportů, od windsurfingu po wakeboarding a dokonce i kiter si na něm najde své. Pořídit ho můžete za ceny v řádech jednotek tisíc. Kašírovaný neopren najdete i pod označením mokrý neopren.

Mírnou úpravou tohoto typu obleku bylo dosaženo lepších izolačních vlastností a vznikl nový typ neoprenového obleku, tzv. polosuchý neboli pogumovaný neopren. Úprava spočívá v nanesení pogumované hladké vrstvy místo předchozí textilní na vnější stranu obleku. Tato vrstva zamezí výměně vody nasáklé do neoprenu a snadněji udrží ohřátou vodu na těle.

Na větru pak tento oblek rychleji osychá a vnější gumová vrstva brání rychlému odparu vody z obleku a tím ochlazování těla. Za tento oblek si již připlatíte. Není to nic strašného, cena se řádově pohybuje stále v rozmezí jednotek tisíc a zpravidla nepřesáhne 10 000,- Kč. Nevýhodou tohoto typu je ale menší odolnost vnější vrstvy a tedy celého obleku vůči poškození.

Do extrémních podmínek, velmi studené a prudké vody, je nejvhodnější suchý neopren, tzv. sucháč. Tento typ neoprenu se často používá jako náhrada mokrého neoprenu, má však úplně jiné vlastnosti. I jeho výroba je jiná, vlastně se ani nejedná o neopren. Je vyroben z pevné textilie, která je zevnitř potažena gumovou vrstvou, jež zajistí vodotěsnost.

Jeho úkolem není primárně izolace tepla, ale udržení těla v suchu. Tepelnou izolaci k tomuto druhu obleku musíme doplnit vhodným izolačním oblečením pod neopren. Ideální jsou k tomuto účelu šité fleecové obleky, případně klasické funkční oblečení. Cenově se již pohybujeme v rozmezí nad 10 000 Kč.

Rozmanitost variant k výběru

K dispozici jsou jak různé varianty velikostí, tak typů. Pokud jako žena chcete v obleku vypadat dobře, můžete si pořídit dámský neopren, který má stejné vlastnosti jako pánské typy, navíc ale respektuje specifika ženských křivek. Budete se v něm tak cítit pohodlněji.

Rodiče ocení nabídku dětských neoprenů, opět se stejnými vlastnostmi jako typy pro dospělé. Dětský neopren je přizpůsoben vyšší náročnosti a menší výšce svých uživatelů. Obvykle patří v jednotlivých výrobních řadách ke špičce.

Další informace k výběru správného neoprenu najdete zde. S koupí neoprenu vám poradíme i na Showroomu Mystic v Brně - www.mysticstore.cz

Ukázat další aktuality