Webové stránky

Nový rok – nový jazyk?

RSS

Jestliže stále ještě hledáš inspiraci pro to správné předsevzetí na rok 2019, pak jsi tady, v naší žluté Jazykovce u PELICANa, správně. Ač je předsevzetí „učit se nový jazyk“ tak trochu oldschoolovým a ne příliš originálním (bývá řazeno mezi jedno z nejčastějších) – má to svůj důvod. Proč? Navštěvovat po nějakou dobu jazykové kurzy angličtiny a umět nový jazyk znamená vlastně něco jako získat super schopnost.

Probudit se ráno a umět splétat jazykové sítě a skákat ze střechy na střechu jazykových bariér. A co víc, s novou znalostí se budeš cítit víc sebejistý, posílíš svoji paměť a psychické zdraví (no opravdu, vědecky dokázáno!), cestování se stane větší zábavou a v neposlední řadě Ti to třeba nabídne možnost získat lepší zaměstnání (ehm, že by nové předsevzetí pro rok 2020)? Jen řekni, nezní to tak trochu jako jackpot všechno novoročních předsevzetí?

Všichni však víme, jak dlouhou umí mít takové novoroční předsevzetí trvanlivost. A proto dnes přicházíme s pěti tipy, jak letos skutečně vytrvat a kurzy angličtiny (nebo třeba japonštiny, norštiny či novořečtiny) jen tak nevzdat!

Pravidlo reálného cíle

Nechceme být pesimisté, ale skutečně – ani jazykové kurzy němčiny u PELICANa Ti nezaručí, že se po týdnu staneš rodilým mluvčím a budeš si moct v Berlíně založit rodinnou firmu. Je lepší si dávat reálné cíle. Co takhle – naučit se za tento týden počítat do sta nebo zapamatovat si 10 nepravidelných sloves během 10 dnů? To už nezní tak nemožně, ne? Čím snadněji bude cíl dosažitelný, tím lépe ho uchopíš – a hlavně, uvidíš výsledky, což Tě bude motivovat k další práci. Pokud rozdělíš své jazykové cíle na menší kroky, které se stanou součástí Tvého každodenního rutinního procesu, máš napůl vyhráno – tedy, minimálně k tomu, vydržet navštěvovat kurz němčiny déle než do konce ledna!

Čeho chceš dosáhnout?

O konkrétním cíli už řeč byla. Nicméně – naučit se do konce roku anglicky může být vnímáno poměrně specificky, opak je však pravdou. Co to vlastně vůbec znamená? Buď při stanovení svých cílů ještě víc konkrétní. Co třeba: „na konci roku si pustím film v originálním znění bez titulků“, „přečtu si svoji oblíbenou knihu v cizím jazyce bez použití slovníku“?

Zvol si svou metodu

Existuje mnoho nástrojů pro výuku jazyků – a rozhodně se nejedná jen o (mnohdy nudné) učebnicové texty, ze kterých se většině z nás dělají po několikaleté školní docházce osypky. Zvukové soubory, podcasty, mobilní aplikace, studium v zahraničí a samozřejmě v neposlední řadě taky jazykové kurzy v Brně u PELICANa! (ať už ty off-line nebo on-line – slyšel jsi už o Skype výuce?). Důležité je ujistit se, že sis vybrat tu správnou metodu – která Tě bude bavit a motivovat. Jestliže nejsi zrovna hrr do samostudia – připoj se ke skupinovému kurzu nebo si najdi kamaráda, se kterým se budete učit spolu. Hledání vhodné metody je vlastně už součástí učení. Může chvíli trvat, ale v samotném závěru Ti pomůže k dosažení cíle!

Přes překážky – ke znalosti nového jazyka!

Samozřejmě, že přijdou dny, kdy to bude ještě o něco náročnější než normálně. Spousta práce, jiné povinnosti do školy – a anglická gramatika to poslední, na co máš teď chuť a čas myslet, bez ohledu na to, jak moc se chceš podívat do Londýna a objednat si tam tradiční „fish and chips“. Pokud se stane, že 2-3 dny vypadneš z běhu, nestresuj se tím, je to naprosto v pořádku. Důležité je, abys kvůli těmto „překážkám“ nezapomněl na své cíle a nevzdal se – zkrátka, navaž o pár dní později tam, kde jsi skončil. Vždyť, Řím taky nepostavili za den, že ano?

Sleduj svůj pokrok

Testování není nijak moc zábavná činnost. Přesto, z vlastních dlouholetých zkušeností víme, že je důležité pokrok sledovat. Existuje spousta zábavných cest, jak jsou dosavadní úroveň jazyka ověřit – opět, ať už jsou to třeba chytré mobilní aplikace nebo nejrůznější testy dostupné online. A že testování opravdu není nic pro Tebe? Zkus si po nějaké době už třeba pustit film či otevřít knihu v originále. Že už se pomalu začínáš v textu orientovat a ve filmu jsi pochytil pár vtípků? Gratulujeme, jsi na dobré cestě!

Na závěr Ti ještě popřejeme vše nejlepší do nového roku. Ať jsou naše předsevzetí dlouho trvanlivá! A pokud bys měl přeci jen problém u jazykového studia vytrvat, stav se za námi u PELICANa. Tady se jen tak nevzdáváme!

PELICAN

Ukázat další aktuality