Webové stránky

Nový trend - Aerárium

RSS

Pod označením aerárium se skrývá zahrádka ve skle, která vkusným způsobem doplní každý interiér. Tato skleněná nádoba se zavěsí do prostoru a je jen na jejím majiteli, jestli do ní upřednostní živé nebo umělé rostliny. Jinak nevyužitelná místa mohou nabýt jejich zásluhou na kráse.

Aerária nabývají různých tvarů

Aerária je možné zakoupit v rozličných podobách. Patrně nejoblíbenější je aerárium v kouli, ale setkat se lze i s tvarem kapky, oválu, kostky nebo srdce. Všechny druhy je možné pořídit v různých velikostech. Půvabně vypadají závěsné zkumavky na květiny, v nichž sice není možné rostliny pěstovat, ale působí velmi pěkným dekorativním dojmem.

Aerárium může být domovem různých druhů rostlin

Odborníci doporučují aerária k pěstování rozličných druhů rostlin. Tyto miniaturní skleníky jsou ideální k pěstování bromélií, mini orchidejí i masožravých rostlin. Obecně je do nich možné zasadit jakoukoli rostlinu, pokud to dovolí její vzrůst a nároky.

Postup osazení aerária

Nejprve se doporučuje dát dospodu drenáž, která by měla být z nějakého hrubého materiálu. Tento účel splní hrubší písek i ozdobná směs. Substrát musí potom odpovídat požadavkům dané rostliny. Drenáž se rozhrne do všech stran a v prostředku se vytvoří důlek. Do něj se opatrně vsype substrát.

Někteří lidé zdobí navrch aerárium ještě mechem, což působí pěkně esteticky. Pomocí pinzety se potom do aerária vsune rostlina a její kořínky se opatrně zastrkají do substrátu. Následně se substrát i okolí zasype ozdobnou směsí, tak aby se pod ní plně ukryl.

Péče o aerárium

Péče o aerárium je pochopitelně odvislá od toho, jaká rostlina v něm našla svůj domov. Zmiňované bromélie či mini orchideje se doporučuje rosit destilovanou vodou, protože nezanechává na skle stopy a současně se hodí pro tyto druhy rostlin, jež jsou zvyklé na dešťovou vodu.

Ta totiž neobsahuje minerály, jež by mohly rostlinám ucpat průduchy, jimiž absorbují vodní páru. Rosit se doporučuje zhruba jednou týdně. Rostliny nikdy nesmí stát ve vodě, protože pak by s největší pravděpodobností uhnily!

Sukulenty se doporučuje zalívat čajovou lžičkou, aby nedošlo k přelití aerária. Nadbytečnou vodu z něj pěstitel jen tak nedostane!

Aerárium ozvláštní slavnostní příležitosti

Kde se nachází v místnosti vhodný prostor pro aerárium? Zavěšení aerária je možné na lanka, závěsové konzole i háček ve stropě. Aerária nejen ozvláštní byt, ale zároveň jsou i často užívanou ozdobou při různých zahradních party, oslavách, svatbách a dalších událostech. Do aerárií je možné naaranžovat nejen živé nebo umělé květiny, ale také různé kamínky, drobné figurky či svíčky.

Závisí vždy jen na fantazii jejich tvůrce! V současnosti se aerária těší oblibě i jako nápadité vánoční nebo velikonoční dekorace.

Autor: Lepaso.cz – prodejce bytových a venkovních dekorací

Ukázat další aktuality