Webové stránky

Tipy, jak dobře prodat byt v Ostravě

RSS

Podle realitních makléřů se zdá, že ceny nemovitostí v Ostravě a okolí zatím dosáhly svého maxima a dál stoupat v nejbližší době rozhodně nebudou. Současná situace na trhu je tedy spíše ve fázi stagnace.

Aktuální vývoj cen bytů a domů

Na bydlení a poptávku po něm měla nemalý vliv regulace hypoték. V roce 2018 proto obecně zájem o byty byl nižší v porovnání s rokem 2017.

Dobrou zprávou však je skutečnost, že přes tyto výkyvy se nemovitosti samozřejmě nikdy prodávat úplně nepřestanou, neboť lidé budou potřebovat stále někde bydlet. A to přirozeně i přes méně příznivý vývoj cen. Napříč republikou lze i nyní pozorovat markantní cenové rozdíly.

Nejdražší bydlení je v Praze. Nejlépe jsou na tom právě na severu Moravy. Nové byty na prodej jsou v Ostravě o dvě třetiny levnější než v metropoli. Největší zájem je, podobně jako v jiných velkých městech, pak o byty na prodej přímo v centru Ostravy, což se odráží i v ceně za m².

Dlouhodobě nejvýraznější zájem pak panuje mezi kupujícími o nemovitosti o dispozici 2+kk. Větší bydlení je totiž mimo finanční možnosti řady lidí.

Cena tak jednoznačně hraje při prodeji nemovitosti nemalou roli, ale ještě rozhodně není jediným předpokladem k úspěšnému prodeji nemovitosti. Realitní makléři navíc varují před stále se zvětšujícím rozdílem mezi inzerovanou cenou nemovitostí a cenou reálnou.

Úskalí při prodeji nemovitostí

Kupující by se měl držet určitých zásad, které mohou výrazným způsobem rozhodnout o rychlém a bezproblémovém prodeji. Nevyužívaná nemovitost, v níž neplánujete sami bydlet nebo ji pronajímat, totiž samozřejmě pro majitele představuje nemalou zátěž. Existují však rady, které vám pomohou celý proces urychlit a dovést do zdárného konce.

Se zájemci se totiž samozřejmě může pojit celá řada průtahů: Potenciální kupec přemýšlí o tom, jestli vůbec o byt stojí nebo o něj sice stojí, ale nedisponuje aktuálně potřebnou hotovostí a tak musí čekat, než mu banka schválí hypotéku. Prodávající ovšem čeká s ním.

Jak úspěšně prodat nemovitost

Chcete-li svou nemovitosti prodat bez problémů, je potřeba se postarat o to, aby působila příjemně a zájemce si tu uměl představit svůj nový domov. Není nutné hned provádět kompletní rekonstrukci. Stačí drobné opravy a samozřejmě pečlivý úklid.

Dále musíte myslet především na její vhodnou prezentaci. Nutné je ukázat ji v tom nejlepším světle. Pomohou vám v tom dostatečně vypovídající fotografie, ale také i videa.

Vizuální dojem prodává, proto se nezdráhejte k fotografování přizvat profesionála, jestliže vlastním schopnostem v tomto směru příliš nevěříte. Fotograf totiž má profesionální „oko“ a zvládne vyzdvihnout ty největší přednosti vašeho domu či bytu.

Obdobně byste měli pojmout slovní doprovod k fotografiím. Nemovitost popište v pozitivním světle, ale zůstávejte věcní a pravdiví. Nedostatky se nevyplatí zamlčovat.

Autor: Realitní seznamka Ziphome.cz

Ukázat další aktuality