Psychologové se shodují na tom, že stále větší množství naší komunikace se odehrává prostřednictvím moderních informačních technologií. Na internetu pak tráví lidé značné množství času, přičemž zcela běžně zde dnes již i nakupují. Stále méně lidí je ochotno opustit svůj obývací pokoj a vyrazit za nákupem do kamenného obchodu.
Není se co divit, nakupování z obýváku je rychlé, pohodlné a člověk si může nechat požadovaný výrobek dovézt až domů. Pokud se tedy chcete ve světě obchodu uchytit, založení e-shopu pro vás bude nezbytností.
Co si však počít, když si nejste úplně jisti svým nápadem, případně nedisponujete dostatkem financí na pronájem e-shopu?
Open-source řešení eshopu je ideální pro začínající prodejce
Pokud nepočítáte s tím, že by vás měl e-shop ihned živit a být hlavním zdrojem vašich příjmů, je pravděpodobně zpočátku ideální volbou sáhnout po open-source řešení eshopu. Uživatel by vždy měl mít na paměti, že nesmí mít přílišné nároky, protože takový e-shop zdarma obvykle zvládne jen základní funkce.
Také se musí rozloučit s nějakým originálním vzhledem stránek, ale naopak pečlivě vybírat šablonu, která bude pro jeho eshop dostačující.
Nevýhodou některých systémů je nekompabilita s českým prostředím
Nevýhodou eshopů zdarma bývá často skutečnost, že se jedná o systémy, které nebyly vytvořeny v Česku. To má za následek, že nepočítají s různými českými specifiky, jako je platba dobírkou nebo osobní odběry.
Podobné možnosti je nutné později doprogramovat nebo dokupovat formou rozšíření, takže řešení zdarma se může ve svém důsledku velmi prodražit ve smyslu slavné Grossmanovy a Šimkovy scénky: „Nechci tu slevu zadarmo.“
Eshop na vlastní doméně může být spojen se zanedbatelnými náklady
Pro počítačově zdatnější uživatele, kteří se alespoň částečně orientují v html kódu, připadá v úvahu i možnost, aby si eshop nainstalovali sami. Pomůže jim k tomu open source software, jenž si stáhnou na vlastní server.
Podobných aplikací existuje celá řada, příkladem může být Quick Cart. Výsledkem je eshop zdarma na vlastní doméně. Její pronájem se obvykle platí jednou ročně, přičemž cena nedosahuje astronomických výšek. Podobně je nutné počítat i s platbou za hosting, kde postačuje zvolit nějaký malý tarif.
Po ověření životaschopnosti eshopu je třeba přemýšlet nad dalším rozvojem
Je samozřejmostí, že v okamžiku, kdy se eshop ukáže jako funkční a životaschopný, se řešení zdarma budou do budoucna nutně jevit jako nedostatečná. V dalším kroku je potom nutné sáhnout k pronájmu eshopu, který bude disponovat větším množstvím funkcí i lepším designem, případně si nechat vytvořit vlastní stránky na míru.
Pro ověření smysluplnosti eshopu však může být volba řešení zdarma tou nejlepší možnou, jeho majitel má totiž jistotu, že se nemusí bát finančního zruinování kvůli nákladům na jeho provoz!
Chcete si vyzkoušet zcela zdarma profesionální e-shopové řešení Zoner inShop? Stačí se registrovat na www.inshop.cz a po celých 60 dní máte k dispozici všechny funkce e-shopu bez omezení!