Webové stránky

V čem je rozdíl mezi přírodní a bio kosmetikou

RSS

Trh s kosmetikou se stále více rozrůstá a kromě tradičních značek se setkáte s řadou alternativních výrobců, kteří se pyšní nejrůznějšími přívlastky jako přírodní či bio. Přírodní ale nemusí být bio. Jaký je mezi těmito dvěma termíny vlastně rozdíl?

Co je přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika je taková, která nevyužívá ve svém složení žádných syntetických složek. Typicky to mohou být silikony či parabeny. Nepoužívají se ani umělá barviva a zakázáno je testování na zvířatech.

Výhodou této kosmetiky je jednak její šetrnost vůči lidské pokožce, ale i vyšší šetrnost k přírodě. Neznamená to ale, že přírodní kosmetika je univerzálně naprosto „nezávadná“ a vhodná pro všechny. Dokonce i na přírodní složky se vám může objevit alergie.

Jestliže vám budou subjektivně vyhovovat, přírodní přípravky mohou být velmi dobrou alternativou těch běžných. Obsahují totiž celou řadu látek, které jsou lidské pokožce prospěšné – minerály, vitamíny či antioxidanty.

Může jít o produkty běžné péče i o luxusní francouzskou kosmetiku. Vhodné jsou takovéto výrobky dokonce i pro citlivou kůži a jako přírodní může být zároveň označena taktéž dětská kosmetika.

Jak přírodní kosmetiku vlastně poznáte? Nejlépe je, když si ověříte na obalu přímo složení. Dobrým vodítkem jsou také certifikáty, které výrobci kosmetiky uvádějí. Ty slibují, že výrobce musel dostát určitému podílu přírodních složek.

Legislativa je v tomto ohledu benevolentní, samotné označení „přírodní“ tak může být poněkud zavádějící a znamenat jen malý podíl přírodních látek. Ale platí to i naopak: Výrobce může ze svého rozhodnutí vyprodukovat kosmetiku s ryze přírodním složením a zároveň ji nijak certifikovanou nemít.

Co je bio kosmetika

Bio, s nadsázkou řečeno, zachází ještě dál. Řeší nejen to, jaké suroviny byly při výrobě použity, ale také to, kde se vlastně vzaly. Využívá pouze produkty ekologického zemědělství.

Pro označení BIO je důležité hlavně šetrné zacházení s přírodními zdroji a ohleduplnost k životnímu prostředí při jejich následném zpracování. Základní myšlenkou bio je udržitelnost a etický přístup při nakupování.

Bio kosmetika nepoužívá syntetické složky, syntetické látky nezapojuje v žádné fázi výrobního procesu a samozřejmě ani nesmí testovat výsledné produkty na zvířatech. Složením si tak mohou být bio přípravky s přírodní kosmetikou do značné míry podobné.

Jestli se výrobek může takto označit, to byste měli poznat podle loga CKP. Takto se kosmetika označuje v tuzemsku a znamená to, že prošla nezávislým hodnocením certifikační autority. Pravidla pro označování kosmetiky se ovšem napříč Evropskou unií liší, jednotné standardy dosud zavedeny nebyly. Přímo jako bio se tedy oficiálně mohou označovat zatím pouze potraviny v příslušné kvalitě.

Cena přírodní a bio kosmetiky

Konvenční kosmetika často obsahuje syntetické látky primárně proto, že jsou levnější. S vyšší pořizovací cenou přírodní i bio kosmetiky je tak vzhledem k výše popsaným parametrům nutné vždy počítat.

Další informace o rozdílech mezi různými typy kosmetiky najdete zde.

Ukázat další aktuality