Webové stránky

K čemu je dobrý neopren v létě

RSS

Zamilovali jste si vodní sporty, jako jsou kiteboarding, windsurfing, wakeboarding či paddleboarding? Pro všechny tyto převážně letní sporty se vám určitě bude hodit neopren. Ne však ten na potápění, ale speciální typ určený pro tyto druhy aktivit. Proč si jej pořídit a podle čeho si jej vybrat?

K čemu je třeba neopren

Neoprenová kombinéza má plnit základní funkci, a tou je ochrana. Chrání před okolními vlivy počasí, a to nejen před prochladnutím, ale také před slunečním zářením. Prochladnutí hrozí i v horkém létě, kdy vám teplo z těla neodebírá pouze chladnější voda, ale také vítr.

Zároveň i působení slunce, které se odráží od vody, může způsobit nepříjemné spáleniny. Neopren vám tak zajistí možnost věnovat se své oblíbené činnosti i v měně příhodných podmínkách.

Funkce neoprenu

Neopren funguje jako výborný izolant mezi tělem a okolní vodou. Jedná se tedy o speciální gumovou hmotu, která je výjimečně pružná a lehká. Pro usnadnění oblékání je obvykle potažená lycrovou tkaninou. Neopren se obléká přímo na tělo, na kterém jsou ponechány pouze plavky.

Není zcela pravda, že se do neoprenu nedostane žádná voda. Do normálních kombinéz malá trocha vody pronikne, což je ale v pořádku, neboť chladit nebude, protože se ihned ohřívá od těla.

Do neoprenu nemá ale doslovně téct, z toho důvodu je velmi důležitá správná volba velikosti. Ideální by měl neopren přiléhat na tělo a nezabraňovat volnému pohybu.

Typy neoprenu

  • klasický s lycrou, která chrání neopren před poškozením a usnadňuje jeho oblékání
  • gumový, který tvoří horní celistvá litá vrstva bez pórů, voda z něj rychleji steče a povrch rychleji oschne, ovšem za cenu nižší ochrany před poškrábáním
  • tzv. suchý oblek, který zcela zabraňuje kontaktu s vodou, jedná se o takovou „pláštěnku“ přes celé tělo, která ovšem tepelně neizoluje a je vhodné pod ni obléci funkční prádlo. Suchý oblek lze rychle usušit, ale odolnost proti proříznutí je velmi nízká

Zásadní je tloušťka

Tloušťka a střih neoprenu předurčují jeho využití. Je vhodné tyto parametry volit v závislosti na předpokládaném ročním období, popřípadě dle očekávané teploty prostředí, a to tak, že:

  • neopreny na léto při teplotě 20 °C a výše, nebo na teplejší jarní a podzimní dny: vhodný je krátký neopren, tedy střih krátký rukáv, krátké nohavice, popřípadě kombinace dlouhý rukáv, krátké nohavice a opačně, tloušťka 3/2 mm (hodnota udává 3 mm silný neopren na těle, 2 mm silný neopren na rukách)
  • neopreny na jaro a podzim při teplotě 0 °C – 20 °C: střih dlouhé rukávy, dlouhé nohavice, tloušťka 5/3 nebo 5/4 mm.
  • neopreny na chladnější dny a zimní měsíce: pro takové podmínky je vhodné zvolit suchý oblek s termooblečením a různými neoprenovými doplňky (kukly, čepice, rukavice, dokonce i ponožky)
  • neoprenové boty se hodí jako prevence úrazu a pořezání o předměty na dně v jakémkoli počasí (kameny, ježci a podobně).

Jak vidíte neopren se vyplatí v podstatě po celý rok. Při jeho nákupu se pak vyplatí vzít raději neopren od kvalitnějšího výrobce, kde máte jistotu, že vám vydrží opravdu dlouho a budete se v něm cítit dobře.

Jedním z oblíbených výrobců je značka Mystic, která se specializuje na oblečení a vybavení pro vodní sporty. Velký výběr neoprenů a dalších doplňků najdete na www.mysticstore.cz

Ukázat další aktuality