Webové stránky

Užijte si nejen letní relax na paddleboardu

RSS

Paddleboarding je nový sport, který se stal doslova hitem i mezi širokou veřejností. Proč ho vyzkoušet a co k němu budete potřebovat?

Pro koho se hodí paddleboarding

Přestože udržet se na paddleboardu vypadá jako poměrně obtížná disciplína, rozhodně se to může naučit prakticky každý. Začít se dá v libovolném věku i fyzické kondici. Důležitá je při tomto sportu především rovnováha, na postoj na prkně si ale zvyknete záhy.

Proto paddleboarding ocení všichni, kteří si přejí zformovat postavu. Velmi dobře při něm posílíte ruce, ale také zádové svaly. Provozovat ho mohou všichni bez ohledu nejen na věk či pohlaví, ale také nezávisle na tom, kde se zrovna nacházejí.

Přestože paddleboarding vznikl v 60. letech na slunné Havaji, dnes již není problém potkat nadšence s prknem také na českých řekách či jezerech. Relativně mladý sport si rychle získal všeobecnou popularitu.

Co pro jízdu na paddleboardu potřebuju

Samozřejmě samotný paddlaboard, zvaný též jinak SUP a pádlo. Prkna se prodávají pevná nebo si můžete pořídit také paddleboard nafukovací. Výběr prkna se odvíjí primárně od samotného jezdce, tedy za prvé od naší tělesné konstituce, za druhé od našich schopností a také toho, kde hodláme jezdit.

I nafukovací paddleboardy jsou samozřejmě pevné, tedy naprosto bezpečné. Protržení u nich v žádném případě nehrozí, jsou vyrobeny z dvouvrstvého PVC. Jsou velmi skladné a sbalíte je třeba do kufru, proto si je pořizují začátečníci.

Nevýhodou je, že se nedají tak dobře natvarovat, na nafukovacím paddleboardu se vám tak bude hůř jezdit ve vlnách. Rychlostní plováky jsou zpravidla delší, brázdit vlny je nejvhodnější s prknem krátkým.

Amatér může jezdit v běžném oblečení, pánové tak oblékají klasické plavky, dámy třeba i bikiny. V případě, že plánujeme jezdit celoročně, tedy i v chladnějších vodách, měl by si jezdec už koupit neopren, případně se porozhlédnout také po speciálním oblečení z lycry.

Zásadně nikdy nezapomínáme před jízdou na bezpečnostní prvky. Opominout bychom neměli na plovací vestu a přilbu. A to i na klidné vodě. Závodníci na divoké vodě už mívají od pořadatelů přímo doporučeno také obout boty kvůli ochraně prstů.

Koupit si vlastní prkno nebo si ho půjčit

Cena se u paddleboardu pohybuje v závislosti na konkrétním modelu zhruba kolem 10 000 Kč. Pro začátečníka se tak jedná o nemalou vstupní investici.

Spíše se proto doporučuje si nejprve vybavení zapůjčit, vyzkoušet si ho a teprve, když vás nový sport takzvaně „chytne“ si jít kupovat vlastní. V dobré půjčovně paddleboardů budete mít k dispozici vše, včetně i uvedených bezpečnostních pomůcek, jako je plovací vesta.

V současné době si řada lidí půjčuje vybavení nejen na ježdění v ČR, ale také například i pro dovolenou v zahraničí. Zapůjčit si jej můžete na libovolně dlouhou dobu, jak třeba na celý týden, tak i pouze na jediný víkend.

Autor: Mysticstore.cz

Ukázat další aktuality