Webové stránky

Je lepší toner nebo náplň do tiskárny?

RSS

Tiskárna je dnes naprosto nedílnou součástí prakticky každé moderní domácnosti. Je to vlastně zcela logické. Poměrně velké procento běžných činností se právě o tento šikovný přístroj opírá.

Pokud jej ovšem chcete pro své účely také pořídit, měli byste důkladně zamyslet nad tím, jaký typ je podle vás nejlepší. Existují totiž dva základní druhy tiskáren – inkoustové a laserové. Ještě před pět lety bychom vám bez váhání sdělili, že první zmíněné jsou pro soukromé užití nejvhodnější.

S odstupem času a s přihlédnutím k technologickému pokroku už si ovšem tak jistí nejsme. V čem tkví výhody a nevýhody jednotlivých typů tiskáren? To vám přiblížíme v následujících řádcích.

Inkoustové tiskárny pořídíte levně, nevyplatí se vám však provoz

Inkoustové tiskárny jsou pro mnoho lidí stále jasnou jedničkou na trhu. Jak ale za chvíli zjistíte, je to spíše kvůli nedostatku informací. Nejdříve se ovšem podíváme na některé výhody.

Tiskárny s inkoustovými náplněmi jsou v prvé řadě mnohem levnější než laserové tiskárny. Kromě nízké pořizovací ceny za zmínku stojí také kvalita tisku fotografií a možnost mít dokument i barevný.

Možné je tisknout také na vícero formátů papíru. Tím ovšem výhody inkoustových tiskáren v podstatě končí.

Pokud totiž hodláte tisknout dokumenty pravidelně, zřejmě v brzké době zjistíte, že barvy nekontrolovatelně docházejí. Tento druh tiskáren je vhodný spíše pro menší objem tisku. Barvy na druhou stranu ovšem rychle vysychají, čímž se dostáváte do začarovaného kruhu.

Náklady na tisk jsou tedy podstatně vyšší než u těch tiskáren laserových. Inkoust navíc není voděodolný a na přímém světle v krátkém horizontu bledne.

Laserové tiskárny stojí na začátek víc, mnohonásobně vám to však vrátí

Ačkoli tento druh přístroje a s ním spojené tonery do laserových tiskáren stojí na začátek mnohem více peněz, v rámci běžného provozu brzy zjistíte, že investice je to vlastně opravdu výhodná.

Tonery do tiskárny totiž zvládnou skutečně velké množství dokumentů a náplň vám jen tak nedojde. V případě, že nehodláte tisknout pravidelně, se nemusíte obávat vysychání. Výsledný dokument je stálý a odolá i vodě (samozřejmě v rozumné míře). Tiskárna v provozu navíc vydává téměř neslyšitelné zvuky, takže nebudete rušit své okolí.

Abychom byli spravedliví, je potřeba zmínit také nějaké ty nevýhody. Tou první je již zmíněná vyšší pořizovací cena. Dále jsou pak tiskárny mnohem robustnější a těžší, je jim potřeba vyhranit více prostoru. Kvalitní tisk fotografií také nečekejte. Nicméně všechny tyto potíže jsou jenom dílčí, protože se dají velice snadno ospravedlnit.

I na tonerech se dá výrazně ušetřit

Ve prospěch laserových tiskáren hovoří i fakt, že tonery nemusíte nutně kupovat originální (a tudíž drahé). Repasované tonery jsou alternativní variantou, která se kvalitou těm originálním snadno vyrovná, pouze vás bude stát podstatně méně.

A pokud je jediným rozdílem cena, pro co se nakonec rozhodnete? Určitě se nemusíme ptát dvakrát!

Autor: inComputer.cz – prodejce repasovaných tiskáren i tonerů

Ukázat další aktuality