Webové stránky

Pomocníci, co provoní dům.

RSS

Mít doma nebo v kancelářích příjemnou vůni je dnes už stejně důležité jako to, že udržujeme místnost uklizenou a čistou. Díky příjemné vůni se nejen cítíme lépe, ale můžeme se cíleně věnovat aromaterapii a vybrat si éterický olej podle jeho léčivých vlastností. Čím provonět místnost?

Aromaterapie pomáhá už tisíce let

Obliba nejrůznějších vonných látek a éterických olejů je známá už stovky let. Vůně je příjemný vjem a dá se použít jako podpůrná léčba. Pro tyto účely se používají nejrůznější éterické oleje a různými způsoby je rozptýlíme v místnosti.

Základní pomocník, aromalampa

Kdo začíná s provoněním domácnosti asi poprvé sáhne po základní aromalampě. Vůně se uvolňuje působením tepla a můžete si vybrat aromalampu na svíčku nebo elektrickou aromalampu. Obě varianty mají svá pro a proti.

Základní aromalampa

Základní aromalampa je vyrobena ze skla, keramiky nebo jiného materiálu. Má prostor, kam nakapete olej nebo umístíte vosky do aromalampy a pod ně se dá zapálená svíčka. Teplem se vůně rozptýlí do místnosti. Výhodou je nízká pořizovací cena, snadná údržba a obrovský výběr designového zpracování.

Aromalampa je oblíbeným dárkem, když potřebujete drobnou pozornost pro kolegy. Hezky působí i pohled na zapálenou svíčku. Esence se rozptýlí mnohem rychleji, provoz je bez hluku a bez nároků na energii.

Vždy vybírejte lampu, co má nádržku na olej ve výšce alespoň 7 centimetrů nad místem pro svíčku. Pro údržbu jsou vhodnější aromalampy, kde můžete vyjmout mističku.

Nevýhodou je nutnost stálé kontroly, jelikož zapálenou svíčku nemůžete nechat bez dozoru. Dětem také hrozí popálení. Pokud se esence začne přepalovat, uvolňují se do místnosti spolu s vůní i škodlivé látky. S jednoduchou aromalampou nelze docílit stejné intenzity vůně během používání.

Elektrický difuzér

Používá podobný princip, vůně se uvolňuje teplem. Odpadá ale nebezpečné použití svíčky, v elektrické difuzéry je obvykle žárovka. Elektrický difuzér už má vyšší pořizovací cenu, ale nehrozí zde riziko přepalování éterických olejů. I elektrické difuzéry jsou k dostání v nejrůznějších designech a stávají se hezkým doplňkem do interiéru.

Další výhodou je stálá intenzita vůně a eliminace rizika popálení. Drobnou nevýhodou je spotřeba elektrické energie.

Moderní technologie, to je difuzér

Aroma difuzér uvolňuje vonné látky studenou cestou, k rozptýlení používá ultrazvuk. Místnost nejen provoní, ale zároveň zvlhčuje vzduch. Difuzér do bytu je i lampičkou na noční světlo a hodí se do dětských pokojíků.

Výhodou je lepší rozptýlení vonné mlhy, možnost použití časovače nebo regulace intenzity. Studenou cestou se nemění vlastnosti esence a všechny látky zůstávají zachovány.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a náročnější údržba. Pro někoho může být problémem i mírná intenzita hluku. Klady však jistě překonají drobné mínusy. Díky bezpečnému použití je difuzér perfektní nejen do bytu ale i do komerčních prostor, sportovišť nebo wellness center.

Ukázat další aktuality