Webové stránky

Kdy je čas na upgrade herního počítače?

RSS

Všichni stárneme, tak už to chodí, bohužel. A to i náš milovaný herní počítač, obzvláště když nám vývojářská studia servírují stále lepší a lepší herní tituly, které si kladou stále větší požadavky na výkon. A není poté nic smutnějšího, než když se vám nepodaří rozchodit hru, na kterou jste se těšili.

V tomto článku se podíváme na to, jak tento proces „stárnutí“ zpomalit a udržet tak náš počítač v té nejlepší kondici, a rovněž, kdy je už vhodné začít uvažovat nad novým.

Kdy upgradovat počítač?

Upgrade počítače je zcela běžnou součástí vlastnictví herního PC. Obzvlášť v případě PC techniky je potřeba tu a tam některé komponenty vyměnit, protože to, co v nadsázce dnes vyjde, může být zítra zastaralé.

Nový hardware přitom vychází neustále, ale není potřeba mít pokaždé ten úplně nejnovější. Jde spíše o to, aby váš počítač disponoval takovým výkonem, který bude dostatečný pro spuštění a klidné hraní her, které byste rádi hráli.

Upozornění, která jsou signálem pro změnu, jsou zejména pomalá rychlost při načítání her a poté plynulost hry po načtení. V momentě, kdy jedno či druhé zaregistrujete, je nasnadě začít jednat.

Jaké komponenty vyměnit?

Základními aspekty, kterých je potřeba si u herních počítačů všímat, jsou pevný disk, RAM, procesor, grafická karta, zdroj napájení a základní deska.

Pevný disk

U pevného disku se zastavíme pouze na okamžik, protože drtivá většina počítačů (a těch herních obzvlášť) v dnešní době disponuje naprostým dostatkem kapacity. Pro jejich poklidné využívání je 1000 GB paměti dostatečné. Problém však může být s tím, když se používají pomalejší SATA disky, a ne nové rychlé SSD disky. Na to pozor.

RAM

Většina současných her si vyžaduje nejméně 8 GB paměti RAM, ale jak se neustále zvyšují nároky, brzy přijde doba, kdy bude 16 GB minimálním požadavkem pro spuštění. Výměnou RAM docílíte zrychlení vašeho počítače.

Grafická karta a procesor

Pakliže nejste spokojeni s plynulostí her či se vám nelíbí grafika, bude patrně nasnadě vyměnit procesor a grafickou kartu. Obecně se při tom dá říci, že procesory a grafické karty vyšší třídy vydrží mnohem déle než procesory a grafické karty nižší třídy.

V tomto případě je tedy na místě si trochu připlatit. Právě grafická karta je u herních počítačů tím vůbec nejdůležitějším. Je tudíž potřeba myslet na to, aby s ní ostatní komponenty byly kompatibilní a nesnižovaly tak její výkon.

Podobné je to i s procesorem. Některé hry pro svůj chod využívají značnou část kapacity procesoru, ale spíše to nechávají právě na grafické kartě.

Zdroj napájení

V jeho případě je potřeba zajistit, aby se váš počítač během hraní nepřehříval a dokázal energeticky pokrýt spotřebu všech komponent. Mezi největší žrouty energie patří již tradičně grafická karta.

Základní deska

Základní deska neboli motherboard obvykle takové problémy nedělá, nicméně její výměna může být nutná v momentě, kdy chcete naplno využít rychlost modernějších komponent. Čipová sada základní desky a rychlé porty jsou základem.

Kdy pořídit nový herní počítač?

V podstatě se dá říct, že nad výměnou herního PC je vhodné uvažovat v momentě, kdy se vaše investice do vylepšení a upgradu již blíží částce za nový přístroj. Musíte se sami rozhodnout, zda to má ještě smysl.

Řada z nás na svém herním počítači vyloženě lpí a má ho nepochybně spojeno s řadou zážitků, ale je dobré se posunout dál a nenechat se limitovat.

Pakliže nakonec usoudíte, že je potřeba pořídit nový, máte na výběr: můžete si vybrat, zda si pořídíte již navržený a uzpůsobený počítač na hraní, nebo si postavíte vlastní. Můžete při tom využít i některé ze stávajících komponentů, které máte k dispozici.

Repasované herní počítače

Zajímavou možností je i nákup tzv. repasovaného herního počítače, který se dá pořídit se slevou až 60 % oproti zcela novému modelu, což už se vyplatí. Jde o počítače z předváděcích akcí, leasingů apod., které před uvedením prochází otestováním všech komponent.

Zároveň se na ně dává záruka 12 měsíců, takže si jej můžete doma ihned pořádně otestovat. Zajímavou nabídku repasovaných herních PC najdete např. na inComputer.cz

Ukázat další aktuality