Webové stránky

Jak vypadá trh s nemovitostmi v Brně

RSS

Brno jako druhé největší město v České republice, představuje jednu z nejoblíbenějších voleb, když dojde na bydlení. V současné době v Brně žije přibližně 380 tisíc lidí, přičemž každý z nich musí někde bydlet, ať už se jedná o vlastní byt či dům nebo pronájem.

Proč je Brno populární pro bydlení

Stejně jako většina větších měst, má i Brno několik vysokých škol a univerzit, studenti těchto škol však nechtějí bydlet na kolejích, takže si hledají byty k pronájmu, ideálně s dalším spolubydlícím, aby je nájem vyšel na co nejmenší částku.

Je tedy časté, že zde bydlí lidé tak, že mají v bytě pouze vlastní pokoj a všechno ostatní – kuchyň a koupelna, bývají společné.

Kolem Brna se také rozkládají různé památkové oblasti, které jsou v létě často navštěvované, kromě bydlení má Brno proslulé i hotely, které bývají v letních sezónách poměrně obsazené.

Nebytové prostory

Kromě bytů vhodných pro bydlení, je Brno plné i nebytových prostor, které nejsou vyhrazeny k bydlení. Pronajmout nebo zakoupit je můžete pro účely podnikání nebo skladování. Převážná většina těchto prostor je umístěna kolem centra Brna, aby je potencionální zákazníci nemohli přehlédnout a zvýšila se tak návštěvnost.

Rozdělení Brna

Pokud někdo hledá nemovitost, kam se nastěhovat, bude také volit mezi částí – Brno město a Brno venkov, tyto části jsou dost odlišné nejen nabídkou nemovitostí, ale také cenou.

Zatímco uprostřed města bývají ceny mnohem vyšší, což je způsobenou vhodnou lokalitou, kdy máte vše potřebné blízko, po okraji jsou umístěny především rodinné domečky. Nemusíte se však bát, neboť v Brně se všude dostanete tramvají neboli jak se v Brně říká "šalinou".

I v centru města najdete jednotlivé lokality s nemovitostmi, které se od sebe liší, občas by člověk i zapřemýšlel, zda je stále ve stejném města. Zatímco některým jedincům vyhovují velká sídliště, kde se pohybuje mnoho lidí, auta nejsou kde zaparkovat a jste jak v "králíkárně", protože máte tisíce sousedů, kteří slyší každý váš rozhovor.

Jiní dávají přednost klidnějším částem jako například Řečkovice, tato čtvrt je malý kousek od centra a můžete se tam dostat přímým spojem, kousek máte les, takže můžete bez starostí vyvenčit svého pejska. Využití zde najdou mladší, ale i starší děti, neboť je zde mnoho sportovního vyžití.

Studenti zase hledají lokality, které jsou přímo v centru nebo u vysoké školy, aby se nemuseli dlouze dopravovat každý den.

Ceny jednotlivých nemovitostí

Ceny nemovitostí v Brně se, stejně jako ve všech okresech, liší. Ceny se odvíjí nejen od velikosti bytu a lokality, ale také skutečnosti, zda si byt / dům prodává majitel samostatně nebo přes realitní kancelář, přičemž budete muset platit ještě provizi této realitní kanceláři. K nákupu se také počítají různé právní poplatky, které souvisí s přepisem nemovitosti.

Byty si zde můžete pronajmout od přibližně 8 000 Kč do 30 000 Kč. Cena koupené nemovitosti se v průměru pohybuje kolem 10 milionů korun.

Ukázat další aktuality