Webové stránky

Proč nosit v létě pončo?

RSS

Pončo je stylová součást dámského šatníku a ženy, které se jím doposud nenechaly okouzlit, tak jistě dříve či později učiní. Dámské pončo není totiž jen luxusní módní doplněk, ale i velice praktický svrchní díl oblečení. Slouží k udržení těla v teple, ale přitom nehřeje tolik, jako když si obléknete jiný svrchník – třeba kabát nebo sako.

Pončo totiž nepřiléhá těsně na tělo, ani rukávy neobepínají ruce, takže je umožněno jisté proudění vzduchu a přitom se udržuje stálá tělesná teplota. A obě ruce jsou volné. Pro nošení ponča se nejlépe hodí přechodné období, to znamená jaro či podzim.

Módní aspekty ponča

Módní návrháři nezahálejí a každoročně vytváří pro své klientky stále nové kolekce komfortních, ale i sportovních a zimních ponč – rozpínací i navlékací přes hlavu, s kapucí zdobenou kožešinou, u krku s límcem nebo dokonce i s rolákem. Pletená ponča často zdobí dlouhé třásně po celém obvodu tkaniny. Pončo může mít i kapsy.

Ponča vznikla už kdysi dávno u domorodých kmenů v Andách – pravděpodobně v Equadoru nebo v Peru, a dodnes se nosí prakticky v celé horské oblasti Jižní Ameriky.

Zaměříme-li se na podstatu ponča, u těch nejjednodušších typů se jednalo vlastně jen o velký kus látky s otvorem pro hlavu. Běžné bylo i pončo s kapucí, neboť chránilo před povětrnostními vlivy.

Z nepromokavé, latexem potažené tkaniny se šila ponča, která od roku 1850 používaly americké vojenské síly jednak jako pláštěnky, a za druhé jako pozemní prostěradlo.

Ale vraťme se z historie zpět do současnosti. Pončo se zabydlelo i v našich zeměpisných šířkách a dámy, které tento parádní kousek oblečení nosí, vypadají vždy velmi elegantně. Velkou měrou k tomu přispívají i materiály, z nichž se kvalitní ponča vyrábějí – většinou se jedná o ovčí nebo lamí vlnu, které jsou tímto využitím proslulé.

Současný trh však nabízí i ponča z pleteniny (doma si je též můžeme uplést nebo uháčkovat), anebo z různých lehounkých materiálů pro letní období.

Tvar ponča mají i nepromokavé pláště a pláštěnky do deštivého počasí, ať už určené pro město, pro sport, na horské túry, či pěší turistiku.

Ponča k vodě

Ručníkové pončo, anebo chcete-li osušky s kapucí, využívají zpravidla maminky pro své děti po koupání. Děti většinou nechtějí z bazénu ven a vylezou teprve, když se pořádně třesou zimou. Pak se rády nechají do osuškového ponča s kapucí zabalit. Dospělí mohou v létě u vody využít plážová ponča i k diskrétnímu převlékání.

Stejným způsobem je využívají i mnozí sportovci, zejména ti, kteří se zabývají vodními sporty (například surfaři) – osuší se i převléknou. Moderní pánská ponča jsou vyráběna z jemného mikrovlákna, které nejenže rychle osuší a zahřeje, ale také je rychleschnoucí.

Další výhodou těchto ponč je skladnost, takže nezaberou příliš mnoho místa. Vyrábějí se v kratším i dlouhém provedení, s kapucí na šňůrky, aby při větru nepadala z hlavy. Tato surf ponča se nemačkají a lze je prát v pračce.

Ukázat další aktuality