Webové stránky

Jak vybrat podložku na cvičení

RSS

Cvičení doma se stává poměrně populární, zatímco ve fitness centrech máte podložky již připravené na půjčení, domů si musíte zakoupit vlastní. výběr správné podložky je důležitý, na trhu je ale několik možností, každá podložka je vyrobena z odlišného materiálu.

Jednotlivé ceny podložek na cvičení jsou závislé na prioritách, které jsou od nich očekávány, průměrně se ceny pohybují v rozmezí od 200 Kč - 2 500 Kč.

Proč si zakoupit podložku na cvičení?

  • Ochrana - při cvičení se každý chce soustředit na správné provedení daného cviku a jeho počty opakování, nikoli se zaměřovat na neustále odřená kolena, lokty nebo bolavá záda.
  • Prevence nastydnutí - pokud budete cvičit přímo na studené zemi, máte velikou pravděpodobnost prochladnutí a následného marodění. Podložky izolují chlad země, i přesto se vyhněte průvanu, který může nastydnutí způsob také.
  • Tlumí nárazy - podložka je užitečná i pro vaše zdraví, jelikož tlumí jednotlivé nárazy skákání, ochraňujete tak své klouby. Jestliže nebydlíte v přízemí nebo v rodinném domě, a máte byt ve vyšších patrech, nemusíte se bát, že by za vámi chodili sousedé s přesným rozpisem vašeho cvičení, podložky jsou vyrobeny tak, aby tlumily nadměrný hluk.
  • Bezpečnost - většina lidí doma používá na cvičení obyčejné karimatky, které jsou na rozdíl od podložek na cvičení nebezpečné, při jakémkoli pohybu vám začnou klouzat po podlaze a hrozí úraz. Kromě vlastní bezpečnosti, podložkou chráníte i podlahu, aby se neodřela, obzvláště pokud doma cvičíte v botách.
  • Cestování - vlastní podložku si můžete vzít na jakoukoli sportovní hodinu nebo přímo do fitness centra, jsou velice skladné a snadno se dají zabalit, některé mají také otvor na zavěšení. Nemusíte si půjčovat fitness podložky, které nemusí být vždy dezinfikované a hrozí vám různé infekce. Na časté cestování je vhodné investovat i do případných doplňků podložky, abyste ji neměli jen volně položenou všude, zakoupit můžete i speciální obaly, v případě deště ji máte neustále připravenou k použití.

Jaká jsou kritéria pro výběr podložky na cvičení?

  • Velikost - velikost podložky je rozhodují podle toho, jaké bude její využití. Pokud budete podložku využívat i na cviky vleže, budete muset do velikosti zohlednit svoji délku, podle které si vyberete. Kromě vaší výšky, je také rozhodující prostor místnosti, ve které máte v plánu cvičit, je-li menších rozměrů, budete muset vybírat podložku kratší.
  • Síla podložky - síla podložky se stanovuje podle tloušťky, v zásadě platí, že čím je podložka silnější, tím je také pohodlnější a měkčí. Je-li podložka silnější než 1 cm, je používána na volnější cvičení, kdy se velice pomalu střídají polohy – protahování nebo pilates.
  • Druhy cvičení - pro výběr podložky je také důležité, abyste dopředu věděli, jak ji budete využívat, neboť na každé cvičení je doporučen jiný druh podložky. Máte-li zájem o podložku na jógu - tzv. jógamatku, pak jistě volte tyto speciální, které dbají na dostatečnou protiskluzovou úpravu. Protiskluzová podložka na cvičení je vhodná i na gymnastiku a ostatní podobná cvičení vyžadující silnější podložky, které budou tlumit dopady (síla se většinou pohybuje v průměru kolem 8,5 mm).
  • Materiál - jak již bylo zmíněno, podložky jsou vyrobeny z různého druhu materiálu, který následně prokáže svoji pevnost, životnost, ale také savost potu, pokud nemáte ručník. Nejvíce prodávané podložky jsou z PVC a molitanu, jejichž pořizovací cena není vysoká, ale jejich ekologická stránka není moc dobrá. Zakoupit můžete i ekologické podložky, které jsou vyrobeny bez latexu a flatátů, čímž jsou vhodné především pro malé děti.

Po správné podložce na cvičení se můžete podívat na stránkách českého výrobce – rulyt.cz.

Ukázat další aktuality