Webové stránky

Jak si vybrat vhodný pracovní notebook?

RSS

Vybrat pracovní notebook nemusí být úplně snadné. Rozhodovat bychom se měli podle řady kritérií. Která to jsou?

Výkonnost notebooku

V tomto případě je nutné si zejména uvědomit, jaké aplikace budeme prioritně na notebooku spouštět. Jestliže nám stačí běžný kancelářský balík a e-mailový klient, určitě nepotřebujeme modely z nejvýkonnějších produktových sérií, které budou i dražší.

Běžný kancelářský notebook si vystačí s integrovanou grafickou kartou, s 8 GB RAM a jako procesor postačí modely ze série Intel Core i5, případně Ryzen 3. Nejvyšší sérii pak zastupuje Core i7, případně AMD Ryzen 5 a 7. Nejvyšší konfigurace notebooku pak může nabídnout až 32 GB RAM.

Standardní komponentou jsou v současných noteboocích už SSD. Stále ještě jsou dražší než klasické disky. V závislosti na tom, jak vysoký máte plánovaný rozpočet na svůj budoucí notebook, proto budete nejspíše volit mezi kapacitou 256 GB až 512 GB.

Hmotnost a rozměry

O rozměrech a hmotnosti kancelářského notebooku se vyplatí uvažovat, jestliže se svým zařízením plánujete cestovat.

Pro časté přenášení jsou vhodné modely o úhlopříčce 13 palců. Kompromis mezi velikostí a mobilitou představují čtrnáctipalcové modely. Notebooky s velikostí 15 palců se vyplatí pořizovat tehdy, pokud je chcete do kanceláře nebo domů a většinu času budou stát na stole.

Klasické notebooky s úhlopříčkou 15,6 palce mívají hmotnost kolem 2,5 kg. Kompaktnější notebooky vhodné pro časté přenášejí jsou zhruba o kilogram lehčí.

Displej a rozlišení

Všechny dostupné displeje notebooků (ale i jiných zařízení, jako jsou mobilní telefony) už využívají LCD. Co se týče zobrazovací technologie u displeje, prakticky nemá opodstatnění uvažovat o čemkoli jiném než IPS panelu.

Stejně tak na práci oceníte alespoň Full HD rozlišení, což znamená 1 920 × 1 080 bodů. Pakliže se budete věnovat profesionálně zpracování grafiky, fotografií či videa, nutné bude si pořídit kvalitnější displej s vyšším rozlišením. Obraz pak bude jemnější. Nejlepší notebooky jsou schopny nabídnout až rozlišení 4K.

Výdrž baterie

Životnost baterie souvisí s mobilitou. Notebook, se kterým budete cestovat často, by měl disponovat dostačující výdrží baterie.

Průměrná výdrž baterie u patnáctipalcového notebooku může v dnešních podmínkách činit zhruba 5 hodin provozu. U menších třináctipalcových modelů to může být 7 až 8 hodin v závislosti na počtu článků baterie. Vždy ale samozřejmě záleží na konkrétním výrobku a na vašem využívání zařízení.

Konstrukce notebooku

Podobně cenu notebooku navýší i použití kvalitních materiálů. Kovové šasi je ve srovnání s plastovým znatelně odolnější, ale i dražší.

K nejvíce mechanicky namáhaným částem notebooku obvykle patří panty u víka. Také ty by tak měly být vyrobeny raději z kovu než z plastu. Zkontrolujte si také stav materiálu u touchpadu. Jde o zatíženou část, protože sem pokládáte ruce. Pokud se prohýbá, materiál není dost odolný.

Ukázat další aktuality