Klasické otáčkové disky jsou v současných noteboocích již pomalu nahrazovány SSD. V čem se tyto dvě technologie disků liší a jaké má SSD výhody?
Co je HDD
Pevný disk neboli HDD je elektromechanické zařízení. Slouží pro čtení a zápis dat. Hlavními parametry jsou kapacita, přenosová rychlost a přístupová doba.
Někdy bývají tyto disky označovány také jako mechanické. V dobách minulých představoval pevný disk do notebooku či počítače jediné možné technické řešení, které umožnilo uživatelům si ukládat svá data.
Dnes se HDD používají již především jako externí úložiště vhodná pro zálohu dat. Výhodou je, že při případných problémech se lze pokusit o obnovu uložených informací.
Princip pevných disků se nijak nezměnil od toho prvního, s nímž přišla společnost IBM už v roce 1953. Data se ukládají do stop na magnetickém povrchu disku. Čtení a zápis dat pak zajišťují čtecí a zapisovací hlavy.
Jak funguje SSD
SSD slouží naproti tomu pro ukládání dat čistě elektronickou cestou. Obsahuje soustavu energeticky nezávislých flash pamětí. Princip je podobný jako u flash disků.
Správně bychom tedy neměli říkat, že potřebujeme SSD disk do notebooku, ale že poptáváme pouze SSD. O disky se nejedná. Neobsahují totiž kotoučky alias plotny jako klasické disky. Neobsahují žádné mechanické součásti.
Jaké výhody má SSD
Počáteční překážkou masového rozšíření SSD byly především vyšší pořizovací ceny ve srovnání s klasickými HDD. To už v podmínkách dnešního trhu tak úplně neplatí a i běžní uživatelé tak mohli objevit výhody SSD.
Především se jedná o vyšší rychlost, což pocítíte při běžném používání počítače a chodu systému i jednotlivých aplikací. Rovněž jsou SSD minimálně hlučné, práce s počítačem je proto o poznání komfortnější.
Další přednosti, které sice při běžném používání úplně nepoznáte, přesto stojí za zmínku, jsou hlavně nízká spotřeba a odolnost disku vůči otřesům.
Výměna HDD za SSD
Je vaše zařízení už neúměrně pomalé? Možná uvažujete například o přidání SSD do notebooku. Je to možné a jak na to?
Před tím, než se pustíte do upgradu, si zálohujte data z původního disku. Následně se můžete vypravit na nákup. Především je nutné si zkontrolovat kompatibilitu. Dnešní notebooky podporují rozhraní SATa a mSATa. Většina disků má velikost 2,5 palce.
Samotná výměna je dílem několika málo minut: Postačí odšroubovat kryt, vyndat starý disk a zasunout nový. Pozor, vždy je nutné pracovat s vypnutým notebookem. Baterii už u současných zařízení zpravidla nebudete moci vyjmout, máte-li ale starší notebook, učiňte tak.
Používejte pro otevírání notebooku k tomu určené nástroje. Měly by být nemagnetické. Vyvarujte se též použití nepřiměřené síly a páčení ostrými předměty.