Webové stránky

K čemu se hodí neoprenové ponožky

RSS

Neoprenové ponožky představují užitečný doplněk k neoprenu. Pro koho mohou být vhodné a jak si vybrat ty správné?

Kdy se používají

Tyto ponožky jsou především vhodné pro sportovce. Použitelné jsou na vodu, ale oblíbili si je například i hráči beach volejbalu. Velmi často je oblékají také rybáři nebo běžci.

Nosit se mohou coby další vrstva do bot, případně i samostatně. Použitelné jsou rovněž do suchého obleku. V botách povětšinou slouží pro zvýšení tepelného komfortu. Tutéž funkci plní v případě, že je nosíte jako vrchní vrstvu.

Nošené samostatně nohu chrání před poraněním a zvyšují vaši stabilitu na kluzkém povrchu. Z tohoto důvodu bývají navíc některé modely opatřeny i protiskluzovým nástřikem.

V případě, že neoprenové ponožky budete nosit do vody, zajistí vám především ochranu před chladem. Na horkém písku zase brání tomu, abyste se spálili od slunce. Využijete je ale i v opačném případě, pokud bude písek mokrý a studený.

Jak vybrat neoprenové ponožky

Zaměřit se musíme především na vlastnosti materiálu. Neopreny jako takové se dodávají většinou v tloušťce od 2,5 mm do 6 mm. Pro ponožky to analogicky platí podobně. Tloušťka vrstvy pak determinuje její vlastnosti a využitelnost do různého počasí.

Platí, že čím silnější je, tím lépe izoluje a můžeme jej proto použít i ve studené vodě. Lze říci, že zimní ponožky bývají ty s tloušťkou neoprenu od 5 mm.

Dále je nutné se zaměřit na vhodnou velikost. Ta se odvíjí od velikosti chodidla, respektive jeho délky. Výrobci ji mají často přehledně uvedenou v tabulkách. Rozměr chodidla se stanovuje v milimetrech. Například délka chodidla 255 mm tak odpovídá velikosti 40. V některých případech však narazíte na klasické číslování od S do XL.

Že jste si ponožku pořídili dobře poznáte podobně jako u samotného neoprenu. Správně vybraná ponožka musí na chodidle sedět přiměřeně těsně. Neměla by svírat tak, až je nepohodlná a omezuje v pohybu, současně ale nemůže být nadměrně volná. Výběr příliš těsné ponožky navíc způsobí výraznější mechanické namáhání vlákna, což vede ke zkrácení životnosti.

Co se týče švů, bývají pověstným nejslabším místem každého neoprenu, neboť právě tudy může unikat teplo. Ani u ponožek tomu není jinak. Za nejspolehlivější typ spoje můžeme proto označit kombinaci šitého a lepeného švu.

Čemu se u neoprenových ponožek vyhnout

Jednoznačně tyto ponožky nejsou vhodné pro chůzi po površích, které jsou například kamenité. Dochází k rychlému oděru ochranné vrstvy a materiál se ničí.

Podobně může mít destruktivní vliv nesprávné skladování. Ponožky za neoprenu je potřeba skladovat v suchu a za pokojových teplot. Vyhneme se vystavování mrazu, ale i nadměrně vysokým teplotám a přímému slunci.

Ponožky je nutné po každém použití vyprat, optimálně v ruce a ve sladké vodě. K sušení opět použijte přirozenou pokojovou teplotu.

Ukázat další aktuality