Máte před sebou maturitu z angličtiny, ale ještě pořádně nevíte, co od zkoušky očekávat a učení se z neověřených zdrojů už Vás taktéž nebaví? V tom případě Vás potěší zpráva, že jsme za pomoci naší zkušené (a šikovné) lektorky maturitní otázky z angličtiny zpracovali.
Předtím, než si je stáhnete a začnete je aktivně využívat, si můžete v dnešním článku přečíst o státní maturitě z angličtiny obecně. Co od ní očekávat a jak se na ni (v ideálním případě) připravit? O tom si přečtěte v dnešním článku. A kdoví, třeba se s Vámi po úspěšném vykonání maturity setkáme v září v jednom z našich pomaturitních kurzů. Tak pojďme na to!
Bez pořádné přípravy to neklapne
Podle výsledků z posledních let bojuje nejvíce maturantů s českým, a právě anglickým jazykem. Státní podoba maturity rozhodně není lehkou disciplínou – maturanti by přípravu rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Tím Vás však rozhodně nechceme děsit, právě naopak – pokud s přípravou začnete včas, u maturity Vás nic nepřekvapí.
V ideálním případě doporučujeme maturantům vymezit si přípravu na každou část zvlášť – didaktický test, písemnou/slohovou práci a část ústní. Právě u ústní části se Vám pak budou hodit zpracovaná maturitní témata z angličtiny!
Jak vypadá didaktický test
Jako první se u maturity z angličtiny setkáte s didaktickým testem. Je to trochu strašák, zejména proto, že se skládá ze dvou částí – abyste u didaktického testu uspěli, musíte být úspěšní v obou částech. Didaktický test obsahuje část poslechovou a část čtení s porozuměním, přičemž v každé části najdete několik typů úkolů. Dolní hranice úspěšnosti u didaktického testu je 44 %.
Slohová / písemná práce
Hodně neoblíbená část u maturantů, bohužel, psaní slohové práce Tě u maturity nemine. Víceméně každá jazyková zkouška v sobě obsahuje psaní delšího textu (o tom by mohli naši studenti navštěvující pomaturitní studium angličtiny vyprávět). U maturity navíc budete psát texty hned dva, opět je důležité číst pořádně zadání a následně se ho při psaní držet. Delší text (120–150 slov) je obvykle nějaký článek, dopis, charakteristika či vypravování. V kratší části (60–70 slov) vás pak pravděpodobně potká psaní e-mailu, kratšího dopisu či jiné formy sdělení.
Ústní část zkoušky
Pokud psaní slohové práce je pro studenty strašák, pak je ústní část zkoušky přímo noční můrou. Zbytečně! Nenechte se vyděsit tím, že se ústní část skládá z několika částí (představení, otázky, popis/porovnání obrázku, maturitní otázka, rozhovor), ač se to může zdát trochu děsivé, pravda je taková, že na všechny tyto části mají studenti pouze 15 minut. 20 minut předtím se navíc mohou připravit na potítku!
Jak jsme již zmiňovali výše, cestou k úspěchu je se na zkoušku náležitě připravit. A právě k tomu účelu PELICAN poskytuje všem budoucím maturantům vypracované otázky z angličtiny ke stažení na webových stránkách školy zcela zdarma. A nic nám neudělá radost víc, než když uvidíme, že studenti otázky skutečně využívají. Použijete je taky? Napište nám zpětnou vazbu. Budeme se těšit!
Hodně štěstí u maturity (a nejen u ní!) přeje
PELICAN