Nedostatek pracovních sil představuje pro současné firmy palčivý problém. Kterých oblastí se týká a jak jej lze účinně řešit?
V Česku chybí nejen pracovníci do výroby
Nedostatek lidí ve výrobě je pozorovatelný již několik let. Tento neblaze proslulý „fenomén“ navíc prohloubila i pandemie koronaviru.
Mezi nejpostiženější sektory patří kromě toho výrobního i logistika. Citelný je nedostatek pracovníků rovněž v gastronomii. Tam vnímají bývalí zaměstnanci silnou nejistotu ohledně svého uplatnění a jak plyne ze zkušeností zaměstnavatelů, odrazuje je to od záměru se na původní pozice vrátit. Chybí ale i kvalifikované síly v IT profesích.
Statistiky uvádějí nyní až 65 % tuzemských firem, které mají aktuálně s náborem zaměstnanců potíže. Nedostatek je přitom zcela zásadní. Firmy jsou proto nuceny svůj záběr rozšířit a zaměřit se i na zahraniční pracovníky.
V čem tkví výhody zahraničních zaměstnanců
Typickým uchazečem o zaměstnání v tuzemsku je zejména zaměstnanec z východní Evropy. Statisticky nejpočetnější skupinou cizinců jsou v Česku dlouhodobě občané Ukrajiny. Současná situace související s migrací v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině tak na jasně dominující počty této menšiny neměla. Následována je cizinci ze Slovenska a Vietnamu.
Navzdory rizikům, která vyplývají zejména z jazykové bariéry a odlišných kulturních i pracovních zvyklostí ukazují praktické zkušenosti, že zahraniční pracovníci jsou pro české firmy přínosem. A to i na úrovni vnitropodnikových vazeb. Čeští zaměstnanci se svými zahraničními kolegy vycházejí na velmi dobré úrovni.
Samotní zaměstnavatelé na nich oceňují primárně vysokou míru motivace. Rovněž se jedná o pracovníky spolehlivé a loajální. Důležitým vkladem, který na pracovní trh v Česku cizinci přinášejí, je stejně tak i flexibilita.
Jak zajistit pro firmu vhodné pracovníky ze zahraničí
Nábor zahraničních pracovníků je pro tuzemskou společnost komplikovanější především z hlediska administrativního. Obnáší s sebou nutnost vyřídit potřebné doklady.
Stěžejní dokument představuje pro cizince ze zemí mimo EU především povolení k zaměstnání. To je vydané krajskou pobočkou Úřadu práce ČR nebo zastupitelským úřadem ČR. Cizinec rovněž musí disponovat platným povolením k pobytu vydaným Ministerstvem vnitra ČR.
Dalšími povinnostmi je následně v této souvislosti zatížen i samotný zaměstnavatel. V první řadě by měl oznámit záměr zaměstnávat cizince příslušné krajské pobočce úřadu práce. Stejně tak je povinen úřad práce informovat o tomto volném pracovním místě.
U držitelů zaměstnanecké a modré karty dále k povinnostem zaměstnavatele patří i udělení souhlasu se zařazením nahlášených volných míst do centrální evidence a vedení evidence zaměstnávaných cizinců.
Zaměstnávání cizinců s sebou tedy nese vyšší míru zátěže kladenou na zaměstnance. Řada tuzemských firem přitom nemá s náborem v zahraničí adekvátní zkušenosti. Již tak delší proces pak prodlužuje neúměrně. Možností, jak tomu zabránit, je obrátit se na pracovní agenturu IRS Czech, která se na nábor zahraničních pracovníků specializuje.