Webové stránky

Jakou barvu lazury na dřevo vybrat?

RSS

Není pochyb o tom, že vhodná barva má silný vliv na naše emoce. Barvy, které nás obklopují, mají vliv na to, zda se cítíte šťastní, klidní, smutní, unavení atd.

To je také důvod, proč je výběr správné barvy lazury na dřevo jeden z nejdůležitějších faktorů předtím, než začnete.

Ovšem s tolika různými barvami na dřevo a odstíny, je těžké si vybrat. Zvlášť, když nevíte, jak bude daná barva vypadat ve finále na dřevěném povrchu.

Subjektivní versus objektivní

Výběr barvy na dřevo je samozřejmě subjektivní záležitost. Každý má nějaké barvy, které má rád a které nenávidí. Ale dříve, než si vyberete barvu, vezměte v úvahu, že nebudete jediný, kdo s tou barvou bude žít.

Faktory, které ovlivňují vnímání barev

Jak bude barva vypadat na dřevěném povrchu ovlivňuje mnoho různých faktorů. Patří mezi ně barva dřeva, textura povrchu, již dříve aplikované barvy či lazury na dřevo a samozřejmě světelné zdroje, které dřevu dodají opět jiný odstín.

Barva dřeva a struktura

Tyto dva faktory budou mít určitě vliv na výsledný vzhled nanesené lazury. Porézní dřevo bude absorbovat více lazury a umožní tak struktuře dřeva více prosvítat.

Vrstvy nátěru

Při natírání na novou barvu, je důležité mít na paměti, že první vrstva při dvouvrstvém nátěrovém systému je obvykle tmavší než druhá. Druhá vrstva lazury bude mít tendenci být hladší a rovnoměrněji bude odrážet světlo.

Díky odraženému světlu pak výsledný dřevěný povrch může mít i mírně vyšší lesk. Takže co se týče prvního nátěru, neposuzujte podle něj finální výsledek. A pamatujte, že i transparentní lazura není zcela průhledná, ve skutečnosti bude mít i malý vliv na barvu.

Zdroj světla

Každý světelný zdroj má jinou barvu. Např. žárovky jsou většinou v teplejších a žlutějších barvách než zářivky. Barva dřeva v interiéru, když je v blízkosti okna je také ovlivněna, jak světlem zvenku, tak z interiéru.

Vnější zdroje světla se mohou v průběhu dne dramaticky změnit. Např. východ slunce bývá většinou ve zlaté barvě, naopak večerní světlo může být lehce namodralé.

Co mít na paměti:

  • Barevné vzorky barev na dřevo, které vidíte v prodejně či domácím centru jsou jen přibližné. Konečná barva vašeho dřevěného povrchu se může o něco lišit.
  • Nikdy byste neměli spoléhat pouze na malý vzorek při výběru finální barvy. Skutečná barva často vypadá při aplikaci na větší plochy tmavší. Kromě toho vezměte v úvahu, že barvy ze skladu nemusí přesně odpovídat barvě, kterou vás namíchají při nákupu.
  • Barvy se mění, podle toho, jak vysychají. Proto by žádné rozhodování nemělo probíhat, dokud není vzorková část dřeva úplně suchá včetně finální lazurové vrstvy.

S výběrem správné lazury vám rádi poradíme na www.oleje-osmo.cz

Ukázat další aktuality