Webové stránky

7 věcí, které musíte vědět při koupi běžeckých bot

RSS

Co dělat, když se ocitnete před stěnou plnou vystavených běžeckých bot?

Pokud jde o vytvoření zdravé běžecké rutiny, je výběr správné běžecké obuvi stejně důležitý jako samotné ranní běhy. Ovšem vybrat správný pár bot na běhání, to se snadněji řekne, než udělá.

Pokud přijdete do běžeckého obchodu nebo si budete prohlížet nabídku nějakého specializovaného e-shopu na běhání, zjistíte, že různých stylů a barev je opravdu hodně. Proto jsme oslovili dva odborníky na výběr běžeckých bot, aby poradili, jak postupovat při výběru.

Nemusíte být špičkový běžec nebo aspirant na závody, abyste si nemohl pořídit boty, které vám opravdu sednou. Berte to tak, že běžecké boty mají vliv i na vaše zdraví a podporu vašich nohou při běhu.

Pokaždé, když při běhu došlápnete na povrch, představte si působení síly vaše hmotnost x 3 a to už je opravdu velké množství síly, které musí váš pohybový aparát vstřebat. V průběhu času právě při tomto zatížení může dojít ke zranění z důvodu opakovaného zatěžování. I nad tím je dobré se zamyslet, než začnete vybírat běžecké boty. Takže jdeme na to:

Vaše současná úroveň fyzické kondice a budoucí aspirace

První dvě otázky, které dobrý prodavač položí zákazníkovi zní: Budete na něco trénovat? a Jaká je vzdálenost závodu, na který chcete trénovat?

I v případě, že je odpověď – na nic, je důležité pochopit, jak jste vaše boty na běhání používali v minulosti, a jak je máte v úmyslu používat v budoucnosti.

Např. u nového běžce – někdo, kdo právě zaběhl svůj první 5 K závod či půlmaraton, je vhodné vybrat něco, co mu poskytne větší ochranu, aby se minimalizovalo riziko zranění.

Lidé, které běhají 15–20 km za týden jsou považováni za nízko kilometrové běžce, ti, co běhají 20–40 km za týden většinou trénují na maratony a patří do střední skupiny. Ti, kteří běhají ještě víc patří do nejvyšší skupiny běžců. Množství odpružení, stabilizačních prvků a životnost u doporučených bot pak kolísá v závislosti na kategorii, do které spadají.

Jaká zranění, která jste měli, ovlivňují váš aktuální výběr bot?

Další dvě důležité otázky zní: Máte v současné době nějaké zranění? a Už jste někdy dřív měl zranění z běhu?

Typ zranění může pomoci určit, zda běžecké boty, které v současné době používáte jsou vhodné k vašemu problému a jak to mohou nové boty na běh napravit. Pokud jste stále v rekonvalescenci, odborník vám může doporučit boty s lepší podporou.

Pokud jste měli nějaké zranění v minulosti je potřeba postupovat opatrně. Při výběru je vždy lepší zvolit botu, která bude mít raději větší odpružení a ochranu a pomalu postupovat směrem k botám lehčím a pružnějším.

Běžecký styl

Porozumění vaší chůzi a běžeckému stylu patří k nejdůležitějším věcem, když vybíráte nové běžecké boty. Běh začíná u nohou a každý další krok je příležitostí pro zranění. Mít správný typ běžecké obuvi, která bude odpovídat vašemu stylu je dobrý základ pro zdravý trénink.

Některé specializované obchody vám dokonce zdarma udělají i analýzu chůze a běhu. V neutrálních botách i naboso. Zjistí, jak jsou na tom vaše chodidla i kotníky, co se týče správného běhu. Jak se poprat se špatným běžeckým stylem se dozvíte zde.

Váš došlap může být: neutrální, pronační nebo supinační.

Neutrální došlap znamená, že při došlapu se chodidlo „převalí“ od paty ke špičce přibližně přes střed podrážky. Botu není potřeba opatřovat žádnými stabilizačními prvky, protože noha není přetěžována vychýlením ani na jednu nebo druhou stranu.

Pronační došlap je typ došlapu, při kterém se chodidlo vychyluje směrem dovnitř. Tento pohyb je v malé míře přirozený, ovšem v případě nadměrného vychýlení je nezdravý. Při výběru běžecký bot jsou vhodné ty, které mají stabilizační prvky na vnitřní straně podrážky.

U supinačního došlapu se chodidlo vychyluje směrem ven. Nevhodnou rotaci chodidla je třeba vyrovnávat vyztužením na vnější straně podrážky.

Kolik prostoru v botě potřebujete

Může to připadat divné, ale v podstatě potřebujete takový prostor, aby měly vaše prsty pohodlí. Téměř 90 % lidí, kteří přicházejí do obchodu pro radu používají příliš malé boty. Při běhu vaše chodidla lehce zvětší svůj objem, takže vaše běžecká bota musí být schopna ji pojmout. Nikdy neběhejte v botách, kdy cítíte, že jsou vaše prsty u nohou omezovány velikostí běžecké boty.

Úprava běžecké rutiny

Aby se zabránilo zbytečné bolesti nohou po nákupu nových běžeckých bot, je třeba je pomalu zařazovat do vaší aktuální běžecké rutiny. Každý, kdo někdy běžel závod na 10 K v úplně nových botách, vám řekne, že to může vést k nepříjemným puchýřům a celé řadě dalších problémů.

Ideální je udržovat v rotaci váš starý pár běžeckých bot a ten nový. Začněte tím, že si své nové boty vezmete na 20–30 procent týdenního objemu odběhaných kilometrů. Postupně toto číslo navyšujte, až vyřadíte svůj starý pár.

Co je pod vrchním líbivým designem běžeckých bot

Nejdůležitější složkou běžecké boty není horní barevná část, ale mezipodešev. Je to místo, kde je řešen základní tvar, odpružení a oporu, kterou bota poskytne. Mnoho lidí se při výběru zaměřuje na horní část boty, která má za úkol pouze udržet nohu v botě.

Ano je nejvíc barevná a zaujme, ale opravdu se raději zaměřte na spodní část.

I ze stavu mezipodešve často poznáte, kdy je čas vyměnit váš stávající pár bot za nové. Pokud zde uvidíte jakékoliv trhliny nebo zvrásnění, je čas na výměnu běžeckých bot.

Jak se máte v botě cítit

Nejlepší bota na běhání je ta, která je speciálně navržena pro vás, pro odpružení a podporu chodidla. Neexistuje žádná běžecká bota, o které by se dalo obecně říct, že je nejlepší. Existuje pouze nejlepší bota pro konkrétního člověka.

Pokud máte rádi značky mezi zajímavou volbu patří např. běžecké boty Nike, Saucony, Adidas nebo anglická značka Inov-8. Pro každého z nás však bude vhodnější něco jiného, takže 100 % rada pro výběr neexistuje.

Při nákupu v běžecké speciálce Mujbeh.cz máte ihned po registraci slevu 10% na objednávku. Raritní běžecké modely po několika kusech v ČR jsou samozřejmostí.

Běžecká speciálka Mujbeh.cz

Ukázat další aktuality