Webové stránky

Studium po střední škole v roce 2017/2018 v Brně

RSS

Jsi na střední škole v maturitním ročníku a stále váháš, kam po maturitě? Máš plnou hlavu příprav na zkoušku dospělosti a vyhledávání škol a možností studia Tě akorát stresuje a bere Ti drahocenný čas? Najdi si malou chvilku na přečtení následujících vět a rozhodni se rychle a v pohodlí, podle svého J.

Vysoká škola

Jako první možnost mimo práci se nabízí samozřejmě vysoká škola. Těch je v Brně několik. Za zmínku stojí Masarykova univerzita, Vysoké učení technické, Mendelova univerzita, Veterina, Univerzita obrany nebo pro umělecky založené jedince Janáčkova akademie múzickým umění.

Vysoká škola Tě naučí hlavně samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti fungovat sám za sebe, nicméně musíš se snažit. Přijímačky na školy nejsou zadarmo, při studiu se s Tebou nikdo moc nepáře, ve spoustě škol hrozí vyhazov již při prvním semestru, jelikož nábor studentů zdaleka převyšuje kapacitu školy.

Pokud ale toužíš po titulu, vysoká škola se Ti nevyhne. Přijímačky samozřejmě můžeš každoročně opakovat a při troše píle, několika ústupcích a přijmutí zodpovědnosti sám za sebe, to určitě dáš.

„Na vejšku jsem šla hned po maturitě. Vybrala jsem si matematický obor, kde se nedělaly přijímačky. Jaké bylo ale moje překvapení, že i přes moji maturitu z matematiky na všeobecném gymnáziu jsem byla totálně mimo.

V pololetí přišel vyhazov a musela jsem se znovu rozhodnout, co dál. Dala jsem si přijímačky na ekonomku, kam jsem se dostala a následně i udržela. Z mé zkušenosti je fajn přemýšlet, zda je daný obor pro mě a počítat s tím, že tzv. síto přichází všude.

Vybrat si správný obor a udržet se na něm je základ úspěšného vysokoškolského studia.“ Říká studentka třetího ročníku ekonomiky na Masarykově univerzitě Helena.

Vyšší odborná škola

Tzv. vošek je v Brně taktéž nespočet. Vyšší odborná škola je často placená a s titulem diplomovaný specialista, který se udává vždy za jméno zkratkou DiS., budeš moci vykonávat například záchranáře, sestřičku nebo asistentku u soudu. Titul se přirovnává k bakalářskému titulu z vysoké školy, ale řazen je níž. Jsou obory, pro které vysoká škola není a můžeš je studovat pouze na VOŠ, ale ve většině případů zaměstnavatelé následně preferují vzdělání vysokoškolské.

Pomaturitní studium jazyků v Brně

Hojně využívaná možnost následujícího studia po střední škole je i výuka jazyků. Do pomaturitního studia můžeš nastoupit jak v případě nepřijetí na vysokou, maturity v září nebo prostě jenom proto, že se rozhodneš věnovat rok intenzivnímu studiu angličtiny, němčiny nebo ostatních jazyků.

V Brně je velké množství jazykových škol, které nabízí pomaturitní studium angličtiny, pomaturitní studium němčiny a při naplnění i roční studium jiných jazyků. Výuka na jazykovce, která má akreditaci MŠMT pro pomaturitní kurzy, máš tak i nadále status studenta, probíhá každý všední den vždy 4 vyučovací hodiny, týdně tak strávíš ve škole 20 vyučovacích hodin.

Zbytek času tak můžeš věnovat brigádě, koníčkům nebo třeba přítelkyni či přítelovi a rodině. Za rok studia tak absolvuješ takové množství hodin výuky, že by v tom byl čert, aby ses nenaučil mluvit, jak když bičem mrská. Jazykové školy v Brně nabízejí i možnost ukončit studium mezinárodní jazykovou zkouškou, která se ti bude hodit v následujícím studijním i pracovním životě.

Absolvovat můžeš například státní jazykovou zkoušku základní nebo všeobecnou nebo TOEFL či zkoušku FCE.

Pomaturitní studium němčiny Brno bylo perfektním rozhodnutím po té, co jsem nezvládla maturitu v červnu, ale odmaturovala jsem až v září. Na vysokou školu jsem nešla a chtěla jsem se raději perfektně naučit německy, což se mi rozhodně povedlo.

Po roce na škole PELICAN jsem uměla německy natolik dobře, že nyní mohu pracovně překládat, za což beru rozhodně dobré peníze. Rok na škole jsem si užila, potkala nové kamarády a připravila se na budoucí zaměstnání. Vysokou školu nepotřebuji a o práci nouzi nemám.“ Říká překladatelka Martina.

Rozhodnutí je na Tobě

Ať už se rozhodneš pro vysokou školu, vyšší odbornou nebo pomaturitní studium jazyků v Brně, hlavní je Tvoje spokojenost. Snad trochu pomohlo těchto pár řádků a rozhodneš se tak, aby byla Tvá budoucnost podle Tvých představ.

Ukázat další aktuality