Webové stránky

Co se stane, když začnete běhat?

RSS

Když poprvé začnete s nějakým běžeckým programem, očekáváte, že se zapotíte a ztratíte nějakou tělesnou hmotnost. Ovšem běháním můžete pro vaše tělo a mysl udělat mnohem víc a není to jen o hezkých běžeckých botách a oblečení.

Než však zjistíte, o co jde už budete běhat kilometr za 6 minut a skryté výhody běhu se projeví. Jaké to tedy jsou?

Budete cítit, že máte víc energie

„Poté, co jsem začal běhat, měl jsem najednou mnohem víc energie, a dokonce jsem vstával v 5:30 abych stihl běžecký trénink před prací,“ říká Jana Konečná, ředitelka studia Embody Health. „I když jsem vstávala brzo, energie mi vydržela po celý den.“

Začnete jíst mnohem zdravěji

Jednou z mnoha výhod běhání je to, že přirozeně začnete jíst zdravěji, protože se začnete zajímat o to, jaký bude mít nový jídelníček vliv na váš běžecký výkon. Když začnete běhat delší vzdálenosti, pravděpodobně budete stále hladový.

A protože po vašem tělu chcete odvést hodně energie, je třeba začít přemýšlet, jak mu dodat potřebné palivo. V tomto okamžiku zjistíte, že mít hranolky na večeři vám při běhu ráno moc nepomůže.

Najdete si čas na protáhnutí

Konečně si uvědomíte důležitost dobrého protažení svalů anebo dokonce najdete oblibu v józe. Díky pravidelnému protahování či strečinku se budete cítit nejen lépe ale zabráníte i případným zraněním a stanete se rychlejším při běhu. Uvědomíte si, že pár minut vašeho času za to stojí.

Bude vás to něco stát

Jakmile se zamilujete do běhání, už se většinou nevracíte ke svému dřívějšímu životními stylu i útratám na kreditní kartě. Jistě můžete běhat kolem vaší čtvrti v podstatě bez nějakého extra vybavení a tím i nákladů.

Ovšem pokud se budete zlepšovat, určitě se budete chtít účastnit i nějakých běžeckých závodů, což už něco bude stát. Zároveň začnete nakupovat kvalitní běžecké oblečení a samozřejmě boty na běhání. Asi vás do té doby nikdy nenapadlo, že byste mohli dát za běžecké ponožky klidně 200,- a víc:)

Začnete dávat přednost funkčnosti před designem

Jistě, můžete si stále kupovat běžecké legíny v oblíbené růžové barvě, ale také začnete uvažovat o tom, kam uložíte klíče nebo zda mají reflexní prvky, aby vás bylo na silnici vidět. Pokud se vám v minulosti běžci s běžeckými kšilty či čepicemi zdáli legrační, po 10 km běhu v horkém slunci už nebudou.

Vaše sebevědomí bude růst

Ať už jste právě dokončili první poločasový maraton, nebo jste byli schopni běžet 5 minut bez zastavení, poprvé vám to vždy zvýší vaše sebevědomí. Dosažení každého vašeho cíle i když by šlo pouze o zaběhnutí kilometru navíc je pro vás osobní vítězství.

Stanete se ranním ptáčetem

Dobře, možná budete stále upřednostňovat běhání po skončení práce, ale určitě jej začnete prioritizovat před ostatními formami cvičení, které jste dělali v minulosti. Kvůli pocitu vítězství a úspěchu, a protože jde o jeden z nejúspěšnějších vyzkoušených způsobů, jak shodit nějaké kilo a dostat se do kondice. S tím souvisí i pravidelné plánování běžeckého tréninku na každý den.

Více zajímavých článků o běhání včetně připravených tréninků na maraton či hubnutí najdete na: https://blog.mujbeh.cz

Myslíte to s během vážně a hledáte kvalitní běžecké boty a oblečení na běhání? Navštivte běžeckou speciálku na https://www.mujbeh.cz

Ukázat další aktuality