Webové stránky

Jak pečovat o suchý oblek neboli sucháč

RSS

Postarejte se dobře o váš suchý oblek a on se ve vodě postará o vás. Správný způsob úklidu, skladování i přepravy má vliv na delší životnost těsnění a zipů na vašem suchém obleku nebo jak se říká sucháči.

Nejdříve však trochu o tom, co je to suchý oblek.

Pod tímto pojmem si můžete představit klasický suchý neopren pro hlubinné potápění. My se však budeme bavit o obleku, který je vhodný do velmi studené vody pro kiteboarding, windsurfing, wakeboarding či paddleboarding. Skvěle izoluje a chrání před vodou, takže si můžete jízdu užívat i v chladnějších podmínkách.

Čištění suchého obleku

Po každém použití je třeba jej dobře opláchnout hlavně v částech, kde je těsnění, aby se dobře odstranila mastnota z pokožky a chemické látky – např. z opalovacího krému. Dobré opláchnutí je zvlášť důležité v případě, že ho používáte ve slané vodě, která má degenerativní vliv na latex.

Nikdy váš sucháč neperte v pračce ani jej nesušte v sušičce na prádlo. Pokud je budete používat, může dojít k poškození zipů a hlavně těsnění.

Suchý oblek umývejte pouze ručně v teplé vodě. Nejlépe funguje asi vana nebo umyvadlo. Používejte pouze jemné mýdlo, žádné hrubé prací prostředky. Povrchové nečistoty, které nelze odstranit otřením rukama, můžete odstranit houbou nebo měkkým štětcem.

Vnitřní a vnější část obleku umývejte ve dvou krocích. Tj. nejdříve očistěte suchý oblek zvenku, pak jej otočte rubem nahoru a pokračujete na vnitřní straně. Otevřete všechny zip a pomocí měkkého kartáče odstraňte ze zubů nečistoty či písek.

Přehoďte suchý oblek přes např. přes zábradlí nebo jiné vhodné místo, kde bude mimo přímé sluneční záření a zároveň jej otočte, aby se sušil z vnitřní strany. Jakmile je vnitřní strana suchá, otočte jej a pokračujte vnější stranou.

Nepoužívejte žehličku. Latexové těsnění ošetřete vhodným přípravkem a skladujte, jak je popsáno dále.

Skladování suchého obleku

Pro maximalizaci životnosti těsnění musí být suchý oblek chráněn před slunečním zářením a ozonem. Oblek, proto uchovávejte na chladném a tmavém místě. Skladování ve skříni je ve většině případů v pořádku, ale vyhněte se podkroví, kde může být v létě opravdu horko.

Zavěste suchý oblek na dostatečně široký věšák, který je pro oblek určen. Určitě nepoužívejte úzké věšáky na běžné oblečení. Kvůli jeho délce můžete použít i druhý věšák, abyste zvedli nohy obleku od podlahy.

Při dlouhodobějším skladování natáhněte na oblek od spodu tmavý plastový pytel na odpadky a zajistěte jej kolem závěsného háku. Sucháč musí být ale naprosto suchý!

Pokud nemáte k dispozici vhodnou skříň, složte oblek tak, aby nebyl příliš moc ohýbaný nebo nedošlo k zalamování zipů. Opět jej vložte do tmavého odpadkového pytle, utěsněte a dejte do velké krabice.

Neskladujte suchý oblek v místnosti, kde je hodně strojů, elektronicky nebo lamp, které vytvářejí ozon.

Velký výběr suchých obleků najdete na e-shopu www.mysticstore.cz nebo přímo na Showroomu Mystic v Brně.

Ukázat další aktuality