Webové stránky

Co jsou to oleje na dřevo a kde je nejlépe použít

RSS

Existuje spousta mylných informací o tom, kdy a kde používat oleje na dřevo. Není to překvapení, když vezmeme v potaz, že máme opravdu velký výběr: teakový olej, tungový olej, dánský olej, olej na dubový nábytek nebo některé speciální navržené pro určité druhy dřeva.

V tomto článku se pokusíme odpovědět, na některé nejčastější otázky na toto téma.

Za prvé, je to vlastně olej na dřevo?

Olej je jedním z nejoblíbenějších způsobů finálního ošetření dřeva. Ochrana olejem není tak silná a účinná jako je např. ochrana lakem. Ale na jeho straně je velké plus, protože oleje mají tendenci zlepšovat vlastnosti dřeva. Jsou vyrobeny z přírodních materiálů, velmi snadno se aplikují a udržují.

Druhy oleje na dřevo a jak jej používat

Dánský olej a teakový olej je sušší rychleji než lněný olej. Finální povrch, který poskytnou je také mnohem odolnější.

Pokud váš dřevěný povrch již obsahuje olej z lněného oleje, je nejlepším řešením pokračovat v jeho používání. Ovšem pokud jde o zcela nový povrch, který zatím nebyl olejován, lněnému oleji se raději vyhněte. Zatímco teakový olej dodává mírný lesk, dánský olej zanechává povrch více vyleštěný.

Aplikujte dánský a teakový olej měkkým kartáčem nebo hadříkem. Dávejte pozor, abyste ho nepoužili příliš mnoho v příliš krátkém čase, nestihne proniknout do struktury dřeva. Pro dosažení optimálních výsledků budete potřebovat asi 3–4 vrstvy oleje.

Doba schnutí standardního lněného oleje je cca 2 nebo 3 dny na jeden nátěr a vy jich potřebujete několik. Při aplikaci na nové dřevo půjde o cca 3 – 5 vrstev a někdy i mnohem víc. Není úplně vhodný pro ochranu venkovního dřeva.

Olej nanášejte hadříkem a jemně jej roztírejte. Mezi jednotlivými vrstvami nechte asi jeden den na vyschnutí. Jakmile jste spokojeni s konečnou úpravou, vyhlaďte povrch do lesku měkkým hadříkem.

Minerální olej je ve skutečnosti velmi účinný projímací prostředek, který byste měli kupovat v lékárně. Nedává stejný lesk jako jiné oleje na dřevo, o kterých jsme mluvili, je však ideální např na kuchyňské prkno, kde potřebujete netoxickou úpravu. Podobné použití má i např. TOP olej Osmo určený právě do kuchyně.

Tungový olej by měl být nejlepším přírodním olejem pro ošetření dřeva. Při jeho použití musíte postupovat speciální metodou zvanou wet on wet mokré leštění – složitější proces než u jiných olejů. Většina začátečníků tento postup aplikace považuje za obtížný.

Při aplikaci tungového oleje postupujeme stejně jako u lněného oleje, ovšem po nanesení každé vrstvy oleje je třeba povrch brousit a to mezi 3 až 5 vrstvami, což vezme další 2 – 3 dny mezi jednotlivými vrstvami.

Jaký je rozdíl mezi olejem na dřevo a lakem?

Olej je přírodní produkt. Oleje se pomalu vytvrzují a pronikají do struktury dřeva. Můžete aplikovat i více nátěrů, dokud je dřevo schopno je absorbovat. Lak je syntetický výrobek vyrobený vařením přírodního oleje, jako je lněný olej, tungový olej nebo dokonce sójový olej s pryskyřicí.

Používá se k vytváření vrstev na dřevěném povrchu, aby se vytvořil pevný povlak plastické hmoty, která dodá podlaze dostatečnou pevnost a ochranu.

Mohu lakovat přes dřevěný olej?

Stručně řečeno – Ne. Protože většina moderních laků na bázi vody, není kompatibilní s dřevěnými povrchy ošetřenými olejem. Pokud je lak na vodní bázi aplikován na olejovaný povrch, je vysoce pravděpodobné, že se nespojí a po čase se odloupe.

Existují však některé speciální typy laků, které lze na olejovaný povrch aplikovat. Při aplikaci však potřebujete specifický postup a přípravky.

Nejjednodušší řešení je použít brusku a povrch naolejované podlahy odbrousit. Olej na dřevo do povrchu dřeva nikdy nepronikne hlouběji než několik mikronů, takže případné broušení nebude vyžadovat ani tolik práce.

Máte nějaké další dotazy související s oleji na dřevo? Zeptejte se nás na www.oleje-osmo.cz

Ukázat další aktuality