Webové stránky

Aby dřevěná okna vydržela

RSS

Po zimě jako každý rok se můžete setkat s problémy, které se nahromadily u vašich dřevěných oken. Mezi hlavní z nich patří vlhkost vzniklá z kondenzace a nekvalitní povrchová úprava dřeva, která se díky vystavení UV záření změnila na prášek či se začala odlupovat. Právě kvalitní ošetření dřevěných oken vám zajistí dlouhodobou ochranu po mnoho zim.

Nejdříve zkontrolujte, zda je rám okna neporušený a není nutné vyměnit sklo. Jde hlavně o oblast, kde je nanesen zasklívací tmel, který drží sklo na svém místě. Pokud se na něm objevují nějaké praskliny nebo se rozpadá, je nutné jej vyměnit.

Podívejte se také celkově na povrch, zda někde nedošlo ke vzniku míst, kudy se dovnitř oken může dostat voda. Pokud takové otvory existují zajistěte, aby byly upravené. Nakonec se ujistěte, že i vnější barva na okna je v pořádku a není třeba ji přemalovat.

Příprava dřevěných oken před úpravami

Co vše bude nutné udělat záleží na tom, v jaké kondici nyní okna jsou. Pokud vás čeká výměna okenního tmelu, před škrábáním si nezapomeňte natáhnout vrstvu malířské pásky, která ochrání zbytek okna před poškrábáním.

Jak je na tom nanesená barva na okna? Pokud je pouze lehce vybledlá a lehce se odlupuje, je nejjednodušší řešení provést klasickou údržbu. Tedy po vyčištění okna, odstraňte vysavačem či prachovým kartáčem všechny nečistoty. Poté použijte čistou vodu a hadr nebo případně jemné mýdlo a teplou vodu.

Pokud se barva odlupuje výrazněji, použijte středně jemný smirkový papír, kterým veškeré uvolněné části odstraníte. Před broušením nezapomeňte na to, aby byl povrch čistý bez prachu.

Aplikace

V okamžiku, kdy je povrch čistý a bez prachu, můžete začít s aplikací nového oleje na dřevo či speciální krycí barvy na okna OSMO. Ve většině případů bude stačit nanést dvě vrstvy. Pokud zvolíte olej na dřevo, nanesete vrstvu, necháte ji chvíli vyschnout a následně setřete zbytek oleje z povrchu. Takto postupujete i při další vrstvě oleje na dřevo.

Tipy pro natírání dřevěných oken

  • Když jste skončili s broušením, chemickým odstraněním skvrn a utěsněním, udělejte ještě jednu věc. Použijte malé množství průhledného těsnění v místech, kde končí tmel a začíná sklo. Tím utěsníte vlhkost způsobenou kondenzací, což je častý problém u starých dřevěných oken.
  • Před úpravami odstraňte křídla z rámu a následně je osaďte znovu s ujištěním, že všude dobře těsní.
  • Na dřevěné plochy, které klouzají po dalších částech okna použijte vosk na nábytek. Jeho aplikací zabráníte případnému slepení méně používaných částí okna.

Hledáte kvalitní přírodní barvy na okna? Vyberte si na stránkách www.oleje-osmo.cz

Ukázat další aktuality