Webové stránky

10 tipů pro začínající s paddleboardingem

RSS

Vyhněte se již od začátku prvním chybám při používání paddleboardu. A nezáleží na tom, zda si paddleboard a pádlo pouze půjčujete nebo jste si zakoupili svou vlastní výstroj.

Používejte Leash

Leash – bezpečnostní lanko. To ve skutečnosti platí pro všechny paddleboardisty a jde o životně důležitou záležitost. Používejte jsi při jakékoliv typu počasí a vaše jízda bude bezpečnější. Existují různé typy Leashů a různé typy upevňovacích bodů v závislosti na tom, jaký styl paddleboardingu děláte.

Ujistěte se, že používáte správné pádlo na paddleboarding

Chcete, aby pádlo dobře zabíralo ve vodě, když se snažíte udržet rovnováhu a zároveň nechcete zbytečně spadnout. Jak zjistíte je velký rozdíl, když budete pádlovat ve stoji než když si např. sednete. Správně zvolené pádlo na SUP vám pomáhá udržovat stabilitu a zároveň pomáhá s lepším přenosem energie při ponoření a záběru. Vhodnou volbou jsou např. karbonová pádla na paddleboarding.

Veslujte ve správném směru

Těm, co na SUP nejezdí nebo běžným návštěvníkům vody většinou není okamžitě jasné, který konec paddleboardu je předek a který zadek. Mnoho prken pro začátečníky má kulatý tvar a ocasní ploutve s vynikající stabilitou s velkou plochou, kde se můžete pohybovat. Proto než naskočíte na paddle board, zkontrolujte si, že jsou ploutve na zadní straně, než tam kde pádlujete. Ploutve vzadu pomáhají udržovat SUP v rovině, když pádlujete.

Pádlujte pomocí vnitřních svalů

Tj. Nepoužívejte ruce. Ano, na první pohled to může znít divně, ale pádlování s pomocí svalů středu těla je nejlepší. Svaly středu těla patří k nejsilnějším svalům, tak je použijte. Při pádlování ve stoje s využitím pouze svalů rukou velmi rychle zjistíte, že to dlouho nevydržíte a také se vám nedostává dostatečné síly. Na ukázku správné techniky se můžete podívat např. zde: https://vimeo.com/56446191

Dívejte se na obzor

Když začnete poprvé pádlovat, přirozeně vás to pokouší dívat se dolů na paddleboard, sledovat, jak po bocích utíká voda a modlíte se, abyste nespadli. Pro dosažení lepší stability je však lepší, když budete držet hlavu nahoře a rovně s váhou těla na prstech nohou. Zní to divně, ale s pohledem upřeným na vaše prsty u nohou či prkno se spíše dočkáte toho, že ztratíte stabilitu a seznámíte se s teplotou vody.

Padejte na správnou stranu

Dokonce i profesionálové občas spadnou, takže pády do vody jsou součástí stand up paddleboardingu. Důležité však je, jakým způsobem padáte. Stejně jako můžete trénovat různé triky a jízdu na vlnách, cvičení správného padání může zajistit, že si v případě nouze neodnesete nějaké zranění. Paddleboardová prkna jsou velká a když vás zasáhnou, mohou vám ublížit. Nebojte se i když spadnete díky připojení k desce přes leash zůstane stále v dosahu. Důležité je tedy padat tak, abyste nespadli na prkno nebo na ploutve.

Jezděte na vlnách, které zvládnete

Jezdíte nejčastěji na moři či oceánu a velké vlny vás neděsí? Pokud jste na tom však stejně jako 99 % z nás, kteří jezdí pouze pro zábavu a občas je lepší si dobře rozvážit, kdy a kam vyrazit. Vytáhněte paddleboard, když jsou příznivé podmínky a pokud se chystáte na řeku, zjistěte si i případné proudy, které by mohly mít vliv na jízdu.

Zastavte se

Moře, jezera i řeky jsou velké vodní plochy. Přesto se vám někdy může zdát, že všichni chtějí plavat s vámi na stejném čtverečním metru vody. Prkna na paddleboarding jsou velká a když vás zasáhnou mohou vám ublížit. Proto si buďte vědomi ostatních kolem vás a ujistěte se, že máte místo nejen na jízdu ale i pro případné pády.

Sledujte počasí

Před tím, než vyrazíte se podívejte na předpověď počasí a povětrnostní podmínky. Když budete stát na svém SUP, mohou vás nepříjemně překvapit nečekané nárazy větru. Pokud se do takovéto situace dostanete, natáhněte se spolu s pádlem na prkno a používejte ho jako klasický surf.

Pečujte o svůj paddle board i pádlo

Paddle boardy pro začátečníky jsou velké. Aby je bylo možné ovládat, musí být postaven z lehkých vysoce kvalitních materiálů, které je pak činí dražšími. Proto když skončíte s jízdou a máte pevný paddleboard či karbonové pádlo, neházejte s nimi o zem – jsou křehké.

Velký výběr vysoce kvalitních paddleboardů a vybavení na paddlebording najdete na stránkách MysticStore.cz nebo na Showroomu Mystic v Brně.

Ukázat další aktuality